Osłony do okien

Co warto wiedzieć przed zakupem żaluzji drewnianych?

Żaluzje drewniane cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem inwestorów. Są eleganckie, a zarazem trwałe. Doskonale komponują się z różnymi stylami aranżacji wnętrz podkreślając ich luksusowy charakter. Na co zwrócić uwagę przed zakupem żaluzji drewnianych? Czy rynek osłon okiennych oferuje żaluzje drewniane na wymiar?

Drewno to najczęściej wybierany materiał naturalny we wnętrzach. Drewniane detale dodają wnętrzu charakteru i elegancji. Wyróżnia je również trwałość i wysoki komfort użytkowania. Do tego trendu idealnie wpisują się żaluzje drewniane. Ruchome lamele pozwalają na swobodne zarządzanie ilością światła słonecznego docierającego do wnętrza, jednocześnie zapewniają prywatność wewnątrz bez konieczności całkowitego zasłonięcia okna.

O czym warto wiedzieć? Żaluzje drewniane w różnych kolorach

żaluzje drewnianeŻaluzje drewniane są dostępne w szerokiej gamie kolorów. Dotyczy to zarówno kolorystyki lameli, jak i osprzętu i pozwala na dopasowanie systemu do każdego okna i stylu aranżacji wnętrza. Najbardziej popularne kolory to:

  • biel,
  • odcienie szarości – od bardzo jasnych, aż po ciemny grafit,
  • brązy,
  • czerń.

Czarne żaluzje doskonale wpisują się w założenia stylu industrialnego. Dodadzą wnętrzu szyku i podkreślą jego surowy charakter. Identyczny efekt możemy uzyskać decydując się na żaluzje drewniane w kolorze białym lub szarym, przy czym im jaśniejsza osłona okna, tym cieplejsze wrażenie będzie wywierało wnętrze.

Wybierając kolor żaluzji warto pamiętać również o wrażeniach optycznych, jakie wywołują. Jasne kolory optycznie powiększają wnętrza, dlatego są w szczególności polecane do wnętrz o niewielkiej powierzchni. Ciemne kolory sprawiają, że wnętrze wydaje się mniej przestronne, a dzięki temu bardziej przytulne. Ich wybór jest rekomendowany osobom, które dysponują dużą przestrzenią i chcą uniknąć efektu zimnej sali konferencyjnej we własnym domu.

Lamele: Nie wszystkie są takie same!

Dawniej oferta żaluzji drewnianych była znacznie uboższa. Obecnie możemy wybierać spośród systemów dostępnych w różnych kolorach i wykonanych z różnych gatunków drewna. Na tym jednak nasz wybór się nie kończy. Żaluzje drewniane są dostępne w 3 szerokościach: 25, 50 i 70 mm. Szerokość lameli powinna być podyktowana nie tylko kwestią gustu, ale również wielkością okna i samego pomieszczenia. W przypadku małych okien żaluzje z szerokimi lamelami wyglądają bardzo niezdarnie. Tutaj o wiele lepiej sprawdzają się systemy z lamelami o szerokości 25 mm. Lamele o szerokości 50 i 70 mm doskonale prezentują się na dużych przestrzeniach.

Obok szerokości lameli ważna jest również ich liczba. Zsunięte lamele zajmują więcej miejsca niż rolety czy cieńsze lamele bambusowe. Dlatego powinno nam zależeć na tym, żeby nie było ich zbyt dużo. Powinny wystarczyć do zasłonięcia całego przeszklenia, ale ich nadmiar nie powinien gromadzić się u góry, jak to ma często miejsce w przypadku rolet. Nadmiar tkaniny zaciemniającej spoczywa na rolce, na którą nawijamy resztę systemu przy podnoszeniu rolety. Nadmiar lameli zasłania okno. Rozwiązanie tego problemu stanowią żaluzje drewniane na wymiar.