

Czy warto zdecydować się na rolety rzymskie w kuchni?
Rolety rzymskie – krótka charakterystyka
Rolety rzymskie różnią się od standardowych przede wszystkim konstrukcją. Uznawane są za jedne z najbardziej praktycznych zasłon okiennych z nieskomplikowanym mechanizmem sterującym. Rolety rzymskie mogą pełnić funkcję ochrony przed słońcem, jednak najczęściej wybiera się je jako alternatywę dla firan lub zasłon, ponieważ ich struktura układa się w dekoracyjne fałdy. Dzięki odpowiedniej konstrukcji można je zatrzymać w dowolnym miejscu, regulując ilość światła, wpadającego do wnętrza.
Coraz więcej osób decyduje się na rolety rzymskie do kuchni, ponieważ takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne. Takie osłony okienne nie tylko zajmują mniej miejsca, niż tradycyjne zasłony, ale też można nimi wygodnie sterować podczas gotowania, podciągając je do góry, aby uniknąć zabrudzenia materiału. Nowoczesne rolety rzymskie wykonywane są z tkanin łatwych w utrzymaniu czystości oraz odpornych na wilgoć, co również przemawia za tym, aby wykorzystać je jako dekorację okna kuchennego.
Jakie rolety rzymskie wybrać do kuchni?
Decydując się na roletę rzymską do kuchni, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na materiał wykonania. Kuchnia to pomieszczenie, w którym taka osłona będzie narażona na zabrudzenia oraz wilgoć. Dlatego należy wybierać materiały trwałe, odporne na wodę i łatwe w czyszczeniu.
Warto również zwrócić uwagę na stopień transparentności rolet rzymskich. W tym przypadku najlepiej kierować się lokalizacją pomieszczenia oraz tym, jak bardzo narażone jest na nadmierne nasłonecznienie:
- okna od wschodu – tutaj najlepiej wybrać rolety przyciemniające, które rozproszą światło lub całkowicie zaciemniające, gdy zależy nam na redukcji temperatury w kuchni podczas upałów. Warto o tym pomyśleć nawet w przypadku okien od strony wschodniej, ponieważ podczas gotowania temperatura w kuchni wzrośnie, dlatego lepiej ograniczyć dodatkowe nagrzewanie pomieszczenia;
- okna od strony południowej – jest to najbardziej nasłoneczniona lokalizacja, narażona na nadmiar promieni słonecznych latem i wysoką temperaturę. Tutaj najlepiej sprawdzą się rolety rzymskie zaciemniające, które zapewnią możliwość kontroli temperatury, co sprzyjać będzie komfortowemu gotowaniu;
- okna od strony zachodniej – w tym przypadku uzyskujemy umiarkowaną ilość światła, co równa się też średniemu poziomowi nagrzewania wnętrza. W tym przypadku można postawić zarówno na rolety transparentne, jak i zaciemniające, w zależności od upodobań.
Jak zamontować rolety rzymskie w kuchni?
Rolety rzymskie można zamontować na kilka sposobów. Przymocowanie rolet do sufitu, ściany lub umieszczenie ich we wnęce, to tzw. montaż inwazyjny, wymagający wiercenia. Osłony można jednak zamontować także w prostszy sposób, bez używania wiertarki, za pomocą specjalnych uchwytów.
Roleta rzymska w kuchni to dobry wybór ze względu na funkcjonalność takiej osłony. Szeroki wybór tkanin sprawia, że bez problemu można znaleźć materiał, który sprawdzi się w pomieszczeniu narażonym na wysoką temperaturę i wilgoć. Jedną z wielu zalet rolet rzymskich jest także to, że zajmują niewiele miejsca, dzięki czemu doskonale sprawdzą się także w niewielkiej kuchni.