Czy wymagane jest pozwolenie na budowę tarasu?
Myślisz o dobudowaniu tarasu do swojego domu? Zanim rozpoczniesz planowanie konstrukcji, zapoznaj się z prawem budowlanym odnośnie budowy tarasu i sprawdź, czy konstrukcja, jaką chcesz postawić, nie wymaga odgórnego pozwolenia.
Budowa tarasu w świetle prawa budowlanego
Taras jako konstrukcja nie jest ściśle określony w przepisach prawa budowlanego. Jego postawienie zazwyczaj wymaga odpowiedniego zgłoszenia lub uzyskania specjalnego pozwolenia. Jednak to, czy budowę tarasu wystarczy zgłosić, czy też wypisać wniosek o pozwolenie na jego konstrukcję zależy przede wszystkim od metrażu planowanej konstrukcji.
Jaki taras wymaga zgłoszenia, a jaki pozwolenia na budowę?,
Zgodnie z nowelizacją Ustawy z dnia 13 lutego 2020 roku nie ma konieczności uzyskania pozwolenia na budowę, a jedynie zgłoszenia budowy w przypadku:
● budynków wolnostojących parterowych, których powierzchnia nie przekracza 35m2;
● oczyszczalni ścieków o wydajności do 7,5 m3 na dobę;
● kanalizacji kablowych;
● zjazdów z dróg krajowych i wojewódzkich;
● wolnostojących garaży;
● wiat, ogrodów i tarasów naziemnych, których powierzchnia nie przekracza 35m2.
Z ustawy wynika więc, że jeżeli powierzchnia planowanego tarasu nie przekracza 35m2 nie jest konieczne uzyskanie pozwolenia na budowę, a jedynie zgłoszenie nowej konstrukcji.
Czy można wybudować taras bez zgłoszenia?
W wymienionej wyżej ustawie zastosowano artykuł 29.2, w którym wymieniona jest lista obiektów, niewymagające nie tylko pozwolenia, ale też zgłoszenia budowy. Na tej liście znajdują się między innymi altany wolnostojące o powierzchni nie większej niż 35m2, wiaty przystankowe i peronowe, baseny przydomowe i oczka wodne o powierzchni, która nie przekracza 50 m2, a także przydomowe tarasy naziemne o powierzchni poniżej 35 m2. Jeżeli więc chcemy wybudować przydomowy taras naziemny nie większy niż 35m2, nie musimy tego zgłaszać.