Osłony do okien

Czy wymagane jest pozwolenie na budowę tarasu?

Myślisz o dobudowaniu tarasu do swojego domu? Zanim rozpoczniesz planowanie konstrukcji, zapoznaj się z prawem budowlanym odnośnie budowy tarasu i sprawdź, czy konstrukcja, jaką chcesz postawić, nie wymaga odgórnego pozwolenia. 

Budowa tarasu w świetle prawa budowlanego

Taras jako konstrukcja nie jest ściśle określony w przepisach prawa budowlanego. Jego postawienie zazwyczaj wymaga odpowiedniego zgłoszenia lub uzyskania specjalnego pozwolenia. Jednak to, czy budowę tarasu wystarczy zgłosić, czy też wypisać wniosek o pozwolenie na jego konstrukcję zależy przede wszystkim od metrażu planowanej konstrukcji.

Jaki taras wymaga zgłoszenia, a jaki pozwolenia na budowę?,

Zgodnie z nowelizacją Ustawy z dnia 13 lutego 2020 roku nie ma konieczności uzyskania pozwolenia na budowę, a jedynie zgłoszenia budowy w przypadku:

budowa-tarasu-pozwolenie● budynków wolnostojących parterowych, których powierzchnia nie przekracza 35m2;

● oczyszczalni ścieków o wydajności do 7,5 m3 na dobę;

● kanalizacji kablowych;

● zjazdów z dróg krajowych i wojewódzkich;

● wolnostojących garaży;

● wiat, ogrodów i tarasów naziemnych, których powierzchnia nie przekracza 35m2.

Z ustawy wynika więc, że jeżeli powierzchnia planowanego tarasu nie przekracza 35m2 nie jest konieczne uzyskanie pozwolenia na budowę, a jedynie zgłoszenie nowej konstrukcji.

Czy można wybudować taras bez zgłoszenia?

W wymienionej wyżej ustawie zastosowano artykuł 29.2, w którym wymieniona jest lista obiektów, niewymagające nie tylko pozwolenia, ale też zgłoszenia budowy. Na tej liście znajdują się między innymi altany wolnostojące o powierzchni nie większej niż 35m2, wiaty przystankowe i peronowe, baseny przydomowe i oczka wodne o powierzchni, która nie przekracza 50 m2, a także przydomowe tarasy naziemne o powierzchni poniżej 35 m2. Jeżeli więc chcemy wybudować przydomowy taras naziemny nie większy niż 35m2, nie musimy tego zgłaszać.

Budowa tarasu – co jeszcze warto wiedzieć?

pozwolenie-budowa-tarasuNależy pamiętać, że przepisy dotyczą tylko tarasów, które mają zostać wybudowane już po zakończeniu budowy domu.  Tylko w takich przypadkach nowe tarasy zostaną uznane jako rozbudowa budynku. Gospodarzom, którym zależy na wybudowaniu większego tarasu, zaleca się planowanie takiej konstrukcji jeszcze na etapie budowy domu. Dlaczego? W takiej sytuacji taras stanie się integralną częścią projektu budynku mieszkalnego, na który będzie wymagane tylko jedno pozwolenie. Nie ma jednak przeciwwskazań do tego, aby zbudować taras później, trzeba jednak zapoznać się z obowiązującymi przepisami i działać zgodnie z nimi.
 
Kolejną rzeczą, o której trzeba wiedzieć, jest to, że brak konieczności uzyskania pozwolenia przy obiekcie, które powierzchnia nie przekracza 35 m2 obowiązuje tylko w przypadku, gdy liczba wznoszonych obiektów nie przekracza dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki.

Podsumowanie

Niektórzy błędnie uważają, że skoro taras to rozbudowa powierzchni użytkowej domu, jego budowa może odbyć się bez zezwolenia. Zanim jednak zaczniemy tworzyć projekt konstrukcji, warto zapoznać się dokładnie z przepisami budowlanymi. Bez zezwolenia i zgłoszenia można bowiem budować tylko tarasy naziemne o powierzchni poniżej 35m2. Inne konstrukcje wymagają już albo zgłoszenia budowy, albo uzyskania pozwolenia na jej wykonanie. Działanie zgodnie z przepisami pozwoli nam uniknąć ewentualnych nieprzyjemności. Osoby, które w dalszym ciągu mają jakieś wątpliwości, dotyczące wybudowania przydomowego tarasu, powinny skontaktować się ze specjalistą, który wyjaśni, jakich formalności należy dopełnić, aby cała budowa odbyła się legalnie.