Czym zabezpieczyć okiennice wewnętrzne?
Okiennice to niezwykle atrakcyjne elementy wykończenia stolarki okiennej, które mają wpływ zarówno na wygląd budynku od strony zewnętrznej, jak i na warunki panujące w jego lokalach wewnątrz. Okiennice kojarzą się z niezwykle popularnym w naszym kraju stylem architektonicznym śródziemnomorskim, co dodatkowo wzmaga zainteresowanie nimi. W tym artykule przyglądamy się zasadom konserwacji i zabezpieczania okiennic wewnętrznych. Podpowiadamy jakie są skuteczne sposoby warte zastosowania w własnym lokalu oraz jak przeciwdziałać uszkodzeniu okiennic wewnętrznych na skutek upływu czasu.
Okiennice wewnętrzne – najważniejsze funkcje
Coraz więcej osób sięga po okiennice z uwagi na ich rozmaite zalety – wspomagają funkcje izolacyjne okna, stanowią dodatkową przesłonę chroniącą przed nadmiarem światła, a także poprawią walory antywłamaniowe. Ponadto okiennice są atrakcyjne wizualnie – stanowią świetne uzupełnienie elewacji budynku jak również wnętrza lokalu. Pozwalają wykończyć dane pomieszczenie w określonym stylu aranżacyjnym, dodać mu charakteru oraz ożywić. Szczególnie popularne są pod tym względem okiennice wewnętrzne, nazywane shuttersami.
Przed czym należy chronić okiennice wewnętrzne?
Najczęściej okiennice wewnętrzne instalowane są na przeszkleniach tarasowych, balkonowych oraz innych dużych rozmiarów, choć znajdziemy je także na standardowych formatów oknach. Najważniejsze zabezpieczenie dotyczy ochrony przed wpływem wilgoci oraz opadów atmosferycznych. Warto dopasować rodzaj zabezpieczenia do konkretnych potrzeb okiennic oraz materiałów, z których zostały wykonane.
Najwięcej wsparcia mogą wymagać okiennice wykonane z drewna, któremu zagrażają nie tylko same opady atmosferyczne, ale również obecna w powietrzu wilgoć, osadzająca się na powierzchni lameli. W takim wypadku warto upewnić się, czy shuttersy zostały pokryte lakierami zabezpieczającymi oraz regularnie, przynajmniej 1-2 razy w tygodniu, czyścić ich powierzchnię na sucho. Lamele wykonane z tworzyw sztucznych, takich jak PCV, są bardziej wytrzymałe, a ich czyszczenie może być realizowane rzadziej.
Samodzielne przygotowanie lameli do okiennic wewnętrznych
Jeśli planujemy wykorzystać samodzielnie wykonane lamele, w takim wypadku konieczne będzie ich oszlifowanie, oczyszczenie powierzchni z kurzu oraz pokrycie środkiem dedykowanym do zabezpieczania drewna. Należy pozostawić go do całkowitego wyschnięcia, a w razie potrzeby położyć dodatkową warstwę. Warto też wybrać odpowiedni typ drewna – np. sosnowe bądź modrzewiowe – łatwo dostępne, tanie oraz skuteczne jako materiał w produkcji mebli i konstrukcji szkieletowych.
Są to dość łatwe w obróbce odmiany drewna, sprężyste oraz miękkie. Zarazem, wykonane z nich okiennice będą wytrzymałe i żywotne, świetnie chłoną środki ochronne, w tym impregnaty i bejce. Z uwagi na ich jasny kolor, nadają się do barwienia na dowolnie wybrany odcień. Ich właściwości antystatyczne wspomagają też konserwację – lamele wykonane z tych gatunków drewna nie przyciągają kurzu, nie gromadzą ani nie wchłaniają zanieczyszczeń.