Osłony do okien

Dlaczego warto zadaszyć taras?

dlaczego-warto-zadaszyc-tarasTaras dla domowników stanowi idealne miejsce wypoczynku na świeżym powietrzu. Dbając o odpowiednie zadaszenie tego terenu, można stworzyć przestrzeń relaksu, z której przyjemnie będzie korzystać nie tylko wiosną i latem, ale też przy chłodniejszej pogodzie. Zobaczmy, dlaczego warto zadaszyć taras i jak się do tego zabrać.

Dlaczego zadaszenie tarasu to dobry pomysł?

Większość właścicieli przydomowego tarasu decyduje się na jego zadaszenie ze względów praktycznych. Odpowiednie zadaszenie pozwoli przebywać na zewnątrz i cieszyć się odpoczynkiem nawet przy niesprzyjających warunkach pogodowych. Wykonanie zadaszenia tarasu ma wiele zalet, wśród których wyróżniamy trzy główne korzyści:

  • możliwość relaksu w cieniu – w czasie upałów, a nawet w chłodniejsze, ale bardzo słoneczne dni, czasem trudno jest wytrzymać na nagrzanym tarasie, szczególnie jeżeli znajduje się od strony południowej. Wykonanie zadaszenia pozwoli przede wszystkim na zacienienie użytkowanej przestrzeni, a to umożliwia domownikom przyjemny relaks w cieniu nawet w przypadku silnego słońca. Jeżeli zależy nam przede wszystkim na możliwości zacienienia, warto pomyśleć o zadaszeniu ruchomym, np. markizie, którą można według potrzeb zasuwać i odsłaniać. Dzięki temu na tarasie uda się zarówno odpocząć w cieniu, jak i zrelaksować w promieniach słońca, gdy ktoś będzie chciał się np. opalić;
  • ochrona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi – pogoda bywa nieprzewidywalna, zdarza się, że dzień jest ciepły, ale deszczowy. Przy takiej aurze miło jest zasiąść na tarasie z książką lub odtwarzaczem muzyki. Trzeba jednak zabezpieczyć się przed deszczem. Zadaszenie ruchome świetnie się sprawdzi, gdy chcemy ochronić przestrzeń tarasu zarówno przed opadami, jak i silnymi podmuchami wiatru;
  • więcej możliwości – stałe zadaszenie tarasu pozwoli na stworzenie na danym obszarze np. oranżerii, która wymaga odpowiednich warunków cieplnych i ochrony przed słońcem.

Jakie są popularne sposoby zadaszenia tarasu?

Najprostszym i najczęściej stosowanym rozwiązaniem zadaszenia tarasu jest markiza. Ze względu na rodzaj, taki produkt można schować w specjalnej kasecie lub częściowo ukryć w półkasecie, dzięki czemu materiał zadaszenia nie jest narażony na szkodliwe warunki atmosferyczne. Co prawda głównym zadaniem markizy tarasowej jest ochrona terenu przed promieniami słonecznymi, a nie opadami, jednak nowoczesne modele wyposażone są w specjalne materiały z  powłoką, zapewniającą ochronę przed wodą. Dzięki takim dodatkom materiały markiz stają się odporne także na deszcz i śnieg. Opcja wygodnego zwijania i rozwijania markizy sprawia, że można dopasować poziom zadaszenia tarasu do indywidualnych upodobań. Szczególnie wygodne są markizy sterowane elektrycznie, które można zasuwać i odsuwać bez wstawania z miejsca.

Nowoczesną opcją, na którą warto się zdecydować, jest aluminiowe zadaszenie tarasu. Taka opcja charakteryzuje się wysoką jakością konstrukcji z aluminium i stali. Zadaszenie aluminiowe nie tylko pełni funkcję praktyczną, ale też stanowi świetną ozdobę terenu zewnętrznego, ponieważ wyróżnia się ciekawym designem. Dzięki modernistycznym technologiom wybierając ten produkt, można liczyć na dach wypełniony tworzywem lub bezpiecznym szkłem, który zapewni dostęp światła, ale jednocześnie ochroni przed nadmierną ekspozycję na promienie UV. Innowacyjny system przeciwsłoneczny i przeciwdeszczowy pozwoli stworzyć w pełni funkcjonalną przestrzeń tarasową, z której będzie można skorzystać o dowolnej porze roku.

Przydomowy taras to dla wielu domowników ulubione miejsce odpoczynku. Stworzenie zadaszenia zwiększy funkcjonalność przestrzeni na świeżym powietrzu, chroniąc przed nadmiernym nasłonecznieniem i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.