Osłony do okien

Gdzie ustawić pergole w ogrodzie?

pergole-w-ogrodziePergola to niewątpliwie ciekawa ozdoba ogrodu, która oprócz względów dekoracyjnych, wybierana jest również dla właściwości praktycznych. Opleciona odpowiednimi pnączami wygląda bardzo efektownie, a przy tym może zapewnić nam schronienie przed słońcem w upalne dni. Gdzie postawić pergolę w ogrodzie, aby najlepiej spełniała swoje funkcje?

Co to jest pergola i jaką rolę może pełnić w ogrodzie?

Pergolą nazywamy element architektury ogrodowej, który składa się z dwóch rzędów pionowych słupów, ustawionych naprzeciw siebie i połączonych zadaszeniem. Daszek może być skonstruowany z drewnianych belek lub drewnianych krat, które sprawdzą się jako rusztowanie dla pnączy. Wielkość pergoli powinna być dopasowana do wymiarów ogrodu, a jej design można dostosować do architektury przestrzeni.

Dlaczego warto mieć pergolę w ogrodzie?

Pergolę w ogrodzie można ustawić zarówno ze względów dekoracyjnych, jak i praktycznych. Mniejsze konstrukcje stawiane są raczej po to, aby ozdabiały przestrzeń ogrodową. Jeżeli pergolę będą obrastały atrakcyjne pnącza winorośli, czy pnących róży, z pewnością uda się stworzyć atmosferyczną dekorację, która sprawi, że przydomowy ogród nabierze romantycznego charakteru. Na większych przestrzeniach pergolę można wykorzystać w celu wyeksponowania strefy relaksu na terenie zewnętrznym. Opleciona pnączami pergola zapewnia ochronę od wiatru i słońca, co sprawia, że warto pod nią ustawić leżaki i stolik, tworząc miłe miejsce do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu.

Pergola drewniana może służyć także do podzielenia ogrodu na dwie strefy lub oddzielenia części reprezentacyjnej od tej, na której sadzi się warzywa i owoce. Stawiając pergolę w ogrodzie, należy więc zastanowić się, jaką będzie pełnić rolę, gdyż od tego będzie zależeć jej dokładne umiejscowienie.

Gdzie najlepiej postawić pergolę w ogrodzie?

Miejsce ustawienia pergoli powinno być uwarunkowane rozmiarami ogrodu, ale też tym, jaką funkcję ma pełnić konstrukcja. Warto pamiętać o tym, że jeżeli na pergoli będą uprawiane jakieś rośliny, podczas ustalania jej umiejscowienia, trzeba wziąć pod uwagę także wymagania pnączy, np. stawiać na miejsce bardziej nasłonecznione, gdy potrzebują dużo światła.

  • Pergolę można ustawić właściwie w dowolnym miejscu ogrodu. Lokalizację najlepiej dobierać zgodnie z zapotrzebowaniem oraz walorami estetycznymi. np.
    przy wejściu do ogrodu – ustawienie pergoli w takim miejscu z pewnością spełni rolę dekoracyjną. Z taką ozdobą już od samego wejścia będzie można odczuć atmosferę romantyzmu i magii, i poczuć się, jakbyśmy wchodzili wprost do zaczarowanego ogrodu;
  • przy tarasie – w tym przypadku pergola najczęściej pełni rolę zadaszenia, chroniąc zewnętrzną strefę relaksu przed nadmiarem światła słonecznego. W zależności od wielkości pergoli, można pod nią ustawić meble ogrodowe, huśtawkę czy inne elementy dekoracyjne;
  • na środku lub w kącie ogrodu – takie rozwiązanie sprawdzi się, gdy chcemy podzielić ogród na dwie części lub stworzyć strefę relaksu w innym miejscu, niż taras.

Czym można opleść pergolę?

Ozdobny efekt ustawienia pergoli w dużej mierze zależy od tego, jakie rośliny wybierzemy jako pnącza. Decydując się na pergole o sporych rozmiarach, można pomyśleć o tym, aby opleść ją pnączami winorośli lub bluszczu, które świetnie się prezentują i zapewniają dobry efekt zacienienia. Jeżeli zależy nam na romantycznym nastroju, warto postawić na róże, idealne do mniejszych konstrukcji. A jeżeli charakteryzuje nas orientalny styl, świetny efekt wizualny zapewnią egzotyczne glicynie.