Osłony do okien

Ile kosztują rolety zewnętrzne?

Rolety zewnętrzne to rozwiązanie wybierane w wielu gospodarstwach domowych. Takie osłony okienne nie tylko zapewniają domownikom prywatność, ale też chronią pomieszczenia przed nadmiernym nasłonecznieniem i pomagają regulować temperaturę wnętrz latem oraz zimą. Ceny rolet zewnętrznych różnią się w zależności od rodzaju osłony oraz aktualnych cen rynkowych. Zobaczmy, jak to wygląda w 2023 roku.

Co wpływa na cenę rolety zewnętrznej?

Koszt rolety zewnętrznej rzadko podaje się za m2, stawki podawane są raczej za sztukę, a na ostateczną cenę wpływa wiele czynników, między innymi:

  • rodzaj rolety: np. ręczna, elektryczna;
  • materiał, z jakiego są wykonane;
  • sposób montażu;
  • rozmiar rolety;
  • dodatkowe zabezpieczenia antywłamaniowe;
  • koszt montażu.

 

Wycena rolety zewnętrznej w większości przypadków ustalana jest indywidualnie. Poniżej przedstawiamy przykładowy zakres cen, jaki trzeba wziąć pod uwagę, decydując się na ten typ osłon okiennych.

Rolety naokienne – cena

Rolety naokienne, czyli takie, które montuje się bezpośrednio we wnęce razem z oknem. Mogą być montowane na kilka sposobów: w zabudowie całkowitej, od wewnątrz, od strony zewnętrznej, bez zabudowy. Jest to jedno z tańszych rozwiązań, którego ma też pewną wadę; zasłania część przestrzeni okiennej. Średnia cena rolety aluminiowej naokiennej wynosi: 160 zł, natomiast rolety z tworzywa PCV ok. 150 zł.

Rolety zewnętrzne natynkowe – cena

Rolety natynkowe, czyli elewacyjne montuje się na elewacji domu niezależnie od etapu budowy. Skrzynkę można umieścić na murze lub we wnęce okiennej. W tym drugim przypadku skrzynka może nieco zmniejszyć przestrzeń światła okiennego. Rolety natynkowe również są stosunkowo tanie. Ceny rolety natynkowych z PCV zaczynają się od 160 zł, natomiast aluminiowych od 170 zł.

Rolety zewnętrzne podtynkowe – cena

Rolety podtynkowe to rolety do zabudowy, które najczęściej montuje się jeszcze na etapie stawiania budynku. Cena takiej osłony rozpoczyna się od ok. 165 złotych, jednak trzeba doliczyć koszt montażu, który będzie wyższy, niż w przypadku pozostałych ze względu na to, że założenie takiej rolety jest nieco bardziej skomplikowane. Skrzynka z roletą montowana jest w specjalnie przygotowanej wnęce, dlatego decyzję o takich roletach należy podjąć jeszcze na etapie projektowania domu.

Rolety zewnętrzne elektryczne – cena

Coraz częściej w Polsce wybierane są rolety elektryczne, którymi można wygodnie sterować przy pomocy pilota. Ze względu na nowoczesny mechanizm, takie rolety są także droższe. Najtańsze rolety elektryczne kosztują ok. 700 zł, a sama cena zależna jest od rodzaju montażu (natynkowo, podtynkowo), jak również materiału, z jakiego są wykonane. Solidne rolety zewnętrzne z mechanizmem elektrycznym to koszt ok. 1200-2000 złotych plus cena montażu.

Rolety zewnętrzne z zabezpieczeniem antywłamaniowym – cena

Nowoczesnym rozwiązaniem są rolety zewnętrzne, które zapewniają dodatkowe zabezpieczenie przed włamaniem. Tego typu osłony podzielone są również na klasy, świadczące o poziomie ochrony. Rolety zewnętrzne antywłamaniowe o najniższej klasie ochrony będą tańsze od tych, zapewniających wyższy poziom zabezpieczeń. Tutaj zakres cen jest bardzo szeroki. Rolety antywłamaniowe zewnętrzne zaczynają się do kilkuset złotych za sztukę, ale przy większych oknach i wyższym poziomie zabezpieczeń mogą kosztować nawet kilka tysięcy.

 

Na cenę rolety zewnętrznej składa się wiele czynników. Chcąc wiedzieć dokładnie, ile będzie kosztować roleta do konkretnego budynku wraz z montażem, najlepiej skontaktować się bezpośrednio z producentem i dystrybutorem, prosząc o indywidualną wycenę.