Jak czyścić osłony okienne?
Warto co jakiś czas odświeżyć osłony okienne. Tylko w jaki sposób? Sposób czyszczenia zależy w głównej mierze od materiału z jakiego są wykonane. Ważne jest, aby wykonując te czynności uniknąć ich uszkodzenia.
Jest kilka sposobów ich czyszczenia. Jeśli są wyłącznie zakurzone, wtedy możesz użyć szczoteczki. Jeżeli są bardzo zabrudzone, możesz je zdemontować i za pomocą prysznica umyć letnią wodą z np. płynem do mycia naczyń, następnie dobrze wysuszyć i ponownie zawiesić.
Wykluczone jest czyszczenie na mokro, gdyż zmniejsza to żywotność żaluzji i może doprowadzić do odkształcenia poszczególnych listew oraz spowodować powstanie nieestetycznych zacieków. Do czyszczenia możesz użyć suchej szmatki, szczotki lub specjalnego środka antystatycznego dedykowanego do czyszczenia drewna.
Rolety materiałowe
Stanowią praktyczną i efektowną dekorację wnętrz, o którą wypada dbać z należytą starannością, gdyż o ile ich odkurzenie nie sprawia problemów, to przy większych zabrudzeniach może być to utrudnione. Z uwagi na ich konstrukcję nie nadają się do prania w pralce. W przypadku usuwania kurzu najlepiej użyć niezawodnej ściereczki z mikrofibry, odkurzacza lub delikatnej szczoteczki. Małe plamki możesz również usunąć za pomocą gumki. Kiedy masz doczynienia z silniejszym zabrudzeniem, do wyczyszczenia możesz użyć gąbki namoczonej w wodzie z łagodnym środkiem np. płynem do mycia naczyń. Nie należy jednak materiału zbyt mocno pocierać i namaczać, jeśli nie chcesz, aby skończyło się to odbarwieniami i zaciekami na materiale. Należy pamiętać, że pod żadnym pozorem nie można ściągać tkaniny z rolki nawojowej, ponieważ jej ponowne nawinięcie wymaga użycia specjalnych narzędzi. Rolet materiałowych nie wolno także prasować.
Rolety dzień noc wykonane są ze specjalnego materiału w pasy przezroczyste i zamiennie – pasy nieprzepuszczające światła, co pozwala na pełne zasłonięcie okien i sterowanie natężeniem dostępu światła do wnętrza pomieszczeń. Tkaniny Dzień&Noc nie można prać w pralce ani chemicznie ze względu na materiał (głównie poliester), który może się odbarwiać. Można je natomiast odkurzać odkurzaczem z końcówką szczotkową.
Są zwykle wykonane z wysokiej jakości impregnowanego materiału, który dzięki swoim właściwościom jest odporny na wnikanie i osiadanie się kurzu. Dbałość o plisy wymaga zwykle użycia odkurzacza lub miotełki do kurzu. Tkaninę do plis możesz bez większego ryzyka wyprać ręcznie. Należy ściągnąć tkaninę i namoczyć ją w letniej wodzie z dodatkiem łagodnego środka czyszczącego np. płynu do mycia naczyń. Nie należy pocierać, zginać, miąć, lecz pozwolić zabrudzeniom samoistnie rozpuścić się w wodzie. Następnie wypraną tkaninę należy założyć z powrotem na ramę i co najważniejsze, w celu uniknięcia nieestetycznych odkształceń, pozostawić całkowicie złożoną na minimum 24 godziny.
Mając na uwadze ekskluzywność plis, czyszczenie większych zabrudzeń warto powierzyć specjalistom, którzy za pomocą ultradźwięków pozbędą się zabrudzeń lub wymienić tkaninę na nową.