Osłony do okien

Jak czyścić rolety zewnętrzne i żaluzje fasadowe?

Jak-czyscic-zaluzje-fasadoweRolety zewnętrzne i żaluzje fasadowe to osłony do okien, które wielokrotnie pełnią także ozdobę elewacji budynku. Decydując się na montaż takich dodatków, trzeba pamiętać o tym, że i te elementy od czasu do czasu warto wyczyścić. Jak pielęgnować rolety zewnętrzne i żaluzje fasadowe?

Dlaczego warto systematycznie czyścić rolety zewnętrzne i żaluzje fasadowe?

Zewnętrzne osłony okienne, jak sama nazwa wskazuje, montowane są na zewnętrznej części budynku. A to oznacza, że są w większym stopniu narażone na zabrudzenia, niż rolety wewnętrzne. Zbyt duże ilości kurzu i drobinek piasku, gromadzących się w zakamarkach, mogą przyczynić się do zaburzenia funkcjonowania mechanizmu osłon, a także do zniszczenia powierzchni. Brudne osłony zewnętrzne to również defekt estetyczny, wpływający na wizerunek całego budynku, warto więc zadbać, aby były czyste i dobrze się prezentowały.

Co to jest i jak działa roleta zewnętrzna?

Rolety zewnętrzne to osłony okienne, stanowiące element elewacji budynku. Najczęściej wykonywane są z wysokogatunkowego aluminium, odpornego na promienie UV i inne czynniki zewnętrzne. Rolety zewnętrzne sprawdzają się zarówno do zaciemnienia wnętrz, jak i izolacji od hałasu, płynącego z zewnątrz. Wiele osób wybiera je także ze względów estetycznych, dlatego warto wiedzieć, jak takie elementy czyścić, aby zawsze wyglądały ładnie i ozdabiały budynek.

Jak czyścić rolety zewnętrzne?

Czyszczenie rolet zewnętrznych nie jest skomplikowane i każdy powinien sobie z tym bez problemu poradzić. Warto pamiętać, aby do czyszczenia rolet stosować miękką ścierkę lub szczotkę, które nie zarysują powierzchni. Nie zaleca się stosowania agresywnych środków chemicznych, których skład mógłby podrażnić materiał osłony. Najlepiej wykorzystać do tego letnią wodę z octem lub płynem do naczyń.

Czym są żaluzje fasadowe?

Żaluzje fasadowe również montowane są na zewnątrz. Konstrukcja takiego produktu składa się z cienkich lameli, które można zamykać w celu zaciemnienia pomieszczenia. Żaluzje fasadowe latem chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem, a zimą pomagają zachować ciepło w pomieszczeniach. Lamele w żaluzjach umożliwiają regulację dostępu światła do wnętrz, co pozwala na całkowite zacienienie lub ustawienie odpowiedniego kąta wpadania promieni słonecznych. Żaluzje fasadowe mogą skutecznie ozdobić budynek, ale tylko wtedy, gdy będą odpowiednio zadbane. Warto więc kilka razy w roku je dokładnie wyczyścić według poniższych wskazówek.

Jak czyścić żaluzje fasadowe?

Chcąc dokładnie wyczyścić żaluzje fasadowe, należy całkowicie opuścić lamele i zamknąć je w jedną stronę. Wtedy można je delikatnie oczyścić miękką szczotką, również uważając na to, aby nie porysować powierzchni. Po przetarciu wystarczy zmienić ustawienie lameli, aby odkurzyć je z drugiej strony. Nie zaleca się czyszczenia żaluzji fasadowych na mokro, ponieważ może to doprowadzić do powstania nieestetycznych smug. Wyjątek stanowią specjalne preparaty oraz narzędzia, przeznaczone do czyszczenia żaluzji fasadowych.

Czyszczenie rolet i żaluzji zewnętrznych – kiedy wezwać fachowca?

Czyszczenie rolet zewnętrznych i żaluzji fasadowych nie jest niczym trudnym, można więc zabrać się do tego samodzielnie. Mimo wszystko, raz na jakiś czas warto wezwać serwisanta, który spojrzy na kondycję osłon zewnętrznych fachowym okiem. Takie rozwiązanie zalecane jest przede wszystkim w przypadku osłon, sterowanych automatycznie. Specjalista sprawdzi, czy cały mechanizm działa poprawnie, zwracając uwagę na detale, o których domownik może nawet nie wiedzieć.