Jak czyścić Shuttersy?
Shuttery to jedne z najciekawszych rozwiązań wśród systemów osłonowych na okna. Świetnie sprawdzają się w regulacji poziomu nasłonecznienia, a zarazem stanowią doskonałe uzupełnienie aranżacji wnętrza. Z tych powodów coraz więcej osób decyduje się na zakup shuttersów i ich wprowadzenie w swoim mieszkaniu lub domu. W tym artykule skupiamy się na głównym zadaniu stojącym przed każdym właścicielem shuttersów – ich regularnym czyszczeniu. Podpowiadamy jakie są skuteczne sposoby na realizację tego zadania, jakich środków i narzędzi warto w tym celu używać oraz jak często należy czyścić swoje shuttersy
Czyszczenie shuttersów – najważniejsze zasady
Shuttersy wymagają utrzymania czystości, aby mogły pełnić swoją funkcję ozdobną. W tym celu należy regularnie przecierać ich powierzchnię, usuwając wszelki zalegający na niej kurz oraz niewielkich rozmiarów zabrudzenia. Bardziej uporczywe i oporne plamy należy usuwać z wykorzystaniem wilgotnej ściereczki, najlepiej z mikrofibry. Odradza się stosowanie intensywnych chemikaliów lub środków myjących, które mogłyby uszkodzić powierzchnię.
By dokładnie wytrzeć wszystkie lamele należy zamknąć shuttersy, dzięki czemu po obu stronach będą płaskie. Mamy wówczas ułatwione zadanie i możemy powycierać je z góry na dół, szybki ruchem ręki. W przypadku bardzo zakurzonych shuttersów można też pomyśleć o wykorzystaniu odkurzacza na niskiej intensywności ssania, wyposażonego w końcówkę szczotką. Ponadto dopuszcza się użycie miotełek do kurzu oraz delikatnych szczotek.
Czyszczenie na sucho czy mokro?
Po zakończonym czyszczeniu, lamele powinny zostać dotarte do sucha. Wszelka pozostała na ich powierzchni wilgoć może stanowić potencjalne zagrożenie dla ich struktury, prowadząc do powolnego niszczenia. Najlepiej jednak jeśli sprzątanie będzie realizowane na sucho, a nie mokro. Zaleca się jego wykonywanie tak często, jak będzie to potrzebne. Raz w tygodniu powinno w zupełności wystarczyć, choć wszystko zależy od warunków środowiskowych oraz intensywności użytkowania danego lokalu, liczby jego mieszkańców, rozmiaru przeszkleń.
Czyszczenie shuttersów z płyt MDF
Shuttersy wykonane z płyt MDF są nieco łatwiejsze w czyszczeniu i bardziej odporne na intensywne chemikalia. Dlatego można je czyścić przy użyciu intensywnych środków myjących oraz większej ilości wody. Warto czyszczenie rozpocząć od otarcia kurzu na sucho, a następnie rozprowadzić wodę z detergentem lub mydłem. Czyszczenie na mokro należy realizować z wykorzystaniem gąbki lub ściereczki z mikrofibry.
Shuttery odporne na oddziaływania środowiskowe
W przypadku kuchni i łazienek, wybór shuttersów ma olbrzymi wpływ na ich spodziewaną przydatność do użycia. Zaleca się sięgnięcie po shuttersy z płyt MDF, pokryte warstwami chroniącymi przed dostępem wilgoci – na przykład lakierami. Będzie to świetne zabezpieczenie przed odkształceniem na skutek typowych kuchennych lub łazienkowych oddziaływań. Oczywiście shuttersy zainstalowane w tych pomieszczeniach będą wymagały dodatkowej troski oraz regularnych oględzin ich stanu.