Osłony do okien

Jak dobrać kolor zasłon do wystroju wnętrza?

zaslony

Zasłony stanowią bardzo ciekawe uzupełnienie aranżacji wnętrza. Odpowiednio dobrane mogą podkreślać styl i wpływać na przytulną atmosferę w pokoju. Chcąc, aby zasłony dobrze pasowały do reszty wyposażenia, trzeba zwrócić uwagę na ich kolorystykę. Jak dobrać kolor zasłon do wystroju wnętrza?

Kolor zasłon a wielkość pomieszczenia

Jasne kolory pomagają optycznie powiększyć przestrzeń, dlatego zwiewne zasłony w kolorze białym, bladoróżowym lub błękitnym warto dobrać do niewielkiej sypialni. Takie dodatki dodają nieco świeżości do wnętrza i sprawią, że będzie wydawało się bardziej przestronne. Ciemne ciężkie zasłony to propozycja, która pomoże utrzymać atmosferę ciepła w salonie, jednak tylko wtedy, gdy pokój jest dość przestronny. Zastosowanie takich dekoracji okiennych w małym pomieszczeniu może przytłoczyć całą aranżację i sprawi, że pokój będzie wydawał się mniejszy, niż w rzeczywistości.

Jak dobrać kolor zasłon do koloru ścian?

Uniwersalna zasada doboru zasłon do koloru ścian głosi, że zasłony zawsze powinny być ciemniejsze niż ściany, ewentualnie zbliżone kolorystycznie. W przypadku, gdy celem domowników jest uwydatnienie ramy okiennej, warto wybrać zasłony, których barwa będzie kontrastować ze ścianą. Jeżeli okno nie ma być specjalnie wyróżnione, gładkie zasłony w kolorze ściany lub delikatnie ciemniejszym będą najlepszą opcją.

Kolor zasłon do białych i beżowych ścian

Biel i beż to uniwersalne barwy, które dobrze komponują się praktycznie z dowolnym kolorem zasłon. Tutaj można postawić  zarówno na pudrowy róż czy pastelowy błękit, jak i na ciemną, butelkową zieleń czy granat. Ciemniejsze barwy będą ciekawie kontrastować z kolorem ścian, dodając wnętrzu nutkę elegancji.

W przypadku innej kolorystyki ścian wybór będzie trudniejszy. Nie wszystkie barwy dobrze współgrają z dowolną kolorystyką. Na przykład w przypadku ścian w pudrowym różu zasłony trzeba dobierać ostrożnie. Najbezpieczniejszą opcją będą zasłony o odcieniu podobnym, gdyż w taki sposób uda się uzyskać wnętrze spokojne i harmonijne. Osoby odważne mogą zdecydować się na kontrast i połączyć pudrowy róż z butelkową zielenią lub granatem. Wtedy jednak warto pamiętać o zastosowaniu odpowiednich dodatków, które uzupełnią aranżację.

Jaki kolor zasłon przy ciemnych ścianach?

Dobór koloru zasłon do ścian w ciemnych odcieniach może być wyzwaniem. Zgodnie z ogólną zasadą, wyznawaną przez wielu specjalistów od aranżacji, zasłony powinny być ciemniejsze niż kolor ścian. Takie działanie jest korzystne nie tylko ze względów wizualnych, ale też praktycznych, zwłaszcza jeżeli zasłony mają przyciemniać wnętrze. Czasem jednak warto zrobić wyjątek od reguły. W przypadku ścian w kolorze granatu lub ciemnej szarości można zdecydować się na zasłony w odcieniu beżu albo postawić na kolorystykę zbliżoną do barwy ściany.

Ciemne ściany często stanowią element stylu glamour, a w takich przypadkach można pokusić się o nieco bardziej ekstrawaganckie dekoracje. Zasłony w kolorze złota lub srebra podkreślą charakter wystroju, wpływając na wrażenie elegancji i luksusu.

Kolor zasłon a styl wnętrza

Warto pamiętać, że nie każdy kolor zasłon będzie pasować do dowolnego stylu. W pokojach o charakterze klasycznym najlepiej sprawdzą się zasłony jednolite od pudrowych barw po wyraźne, soczyste odcienie. W pokojach wyposażonych luksusowo sprawdzą się materiały ze zdobieniami lub połyskiem. W stylu glamour i wnętrzach nowoczesnych można zastosować zasłony w kwieciste lub geometryczne wzory, które urozmaicą całą aranżację.