Osłony do okien

Jak działają okiennice?

Jak działają okiennice

W naszym kraju okiennice spotykamy przede wszystkim w architekturze starszej, kamienicach i dworkach. Mimo to, nowoczesne budownictwo rustykalne, skandynawskie, a także inne style architektonicznie, coraz częściej wykorzystują okiennice jako element wykończeniowy stolarki okiennej. W rezultacie – okiennice stają się ozdobą domów mieszkalnych, budynków komercyjnych oraz restaurowanych. W tym artykule skupiamy się na ich działaniu – przedstawiamy mechanizmy obsługujące okiennice, sposób ich sterowania oraz wymogi konserwacyjne wynikające z typu materiałów użytych w produkcji.

Dlaczego stosujemy okiennice?

Najczęściej wybierane są okiennice zewnętrzne w wersji otwieranej na oścież, choć znajdziemy także warianty przesuwane lub harmonijkowe. Ich popularność przyszła do nas wraz z modą na aranżacje śródziemnomorskie. Są wartą uwagi alternatywą dla wszelkich zewnętrznych konstrukcji osłonowych.

Najważniejsze funkcje pełnione przez okiennice to przede wszystkim:

  • ograniczenie nasłonecznienia w okresie letnim,
  • regulacja temperatury wewnątrz pomieszczeń,
  • izolacja akustyczna, a niekiedy także pomoc w izolacji termicznej,
  • poprawa prywatności,
  • bezpieczeństwo – zwłaszcza w przypadku okiennic antywłamaniowych.

Obsługa okiennic na co dzień

Wykorzystanie okiennic na co dzień jest proste. Ich otwieranie i zamykanie odbywa się za pomocą rąk, po wcześniejszym otworzeniu okna. Oczywiście znajdziemy także okiennice z funkcją otwierania zdalnego – na przykład sterowane pilotem lub przyciskiem na ścianie, a także wyposażone w napęd z silnikiem. Ponadto znajdziemy systemu manualne – czyli okiennice otwierane za pomocą korby.

Rodzaje okiennic

Najpopularniejsze są wspomniane okiennice otwierane na oścież, nazywane rozwieranymi. Ich okna wyposażone są w zawiasy, a mechanizm obsługujący posiada często zapadki przeciwdziałające poruszaniu przez wiatr. Alternatywne wobec nich okiennice przesuwne są podobnie zbudowane, jednak poruszają się wzdłuż prowadnic za pomocą niewielkich kółek. Okiennice harmonijkowe zbudowane są zazwyczaj z większej ilości skrzydeł, poruszanych za pomocą podobnego mechanizmu.

Materiał wykonania

Okiennice wykonuje się z różnych grup materiałów. Najpopularniejsze jest oczywiście drewno, sosnowe, dębowe lub egzotyczne. Ponadto znajdziemy nieco lżejsze od nich okiennice aluminiowe, a także metalowe, PCV, a niekiedy wykonane również z innych grup materiałów. Warto przyjrzeć się dokładnie zabezpieczeniom ich powierzchni oraz upewnić się jakie oddziaływania środowiskowe zagrażają im szczególnie. Aluminium jest dość odporne na rozwój korozji, jednak drewno, metal i PCV mogą wymagać dodatkowej konserwacji oraz ochrony przed wilgocią.

Poszczególne grupy materiałów wymagają też dostosowania częstotliwości czyszczenia okiennic oraz wykorzystywanych w tym celu środków. Drewno jest pod tym względem najbardziej wymagające i narażone na wszelkie zabrudzenia stałe, które mogłyby zarysować powierzchnię lub uszkodzić mechanizm. Mimo to warto pomyśleć o wykonanych z niego okiennic, szczególnie jeśli zostały zabezpieczone lakierami lub innymi środkami ochronnymi.