Osłony do okien

Jak osłonić balkon w bloku?

pergola-na-balkon-jaka-wybracOsłonięcie balkonu może mieć wiele korzyści. Przede wszystkim zapewnia domownikom uprawnioną prywatność, chroniąc przed wzrokiem sąsiadów i osób z zewnątrz. Wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie także ze względów praktycznych. Balkon to swego rodzaju przedłużenie mieszkania, miejsce, w którym domownicy chętnie spędzają czas, gdy chcą skorzystać ze świeżego powietrza. Odpowiednia osłona balkonowa pozwoli ochronić przestrzeń zewnętrzną przed wiatrem i chłodem, dzięki czemu na balkonie będzie można przebywać niezależnie od pogody. Zobaczmy, jakie są najpopularniejsze sposoby na ochronę balkonu w bloku.

Markizy balkonowe

Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań na osłonę balkonu są markizy. Jest to osłona, składająca się ze stalowej lub aluminiowej konstrukcji z rozciągniętym na ramie materiałem, którego zadaniem jest ochrona przed promieniami słonecznymi i opadami.  Markizy balkonowe mogą być sterowane ręcznie lub elektrycznie. Profesjonalne urządzenia chowane są w specjalnej kasecie, dzięki czemu można je wygodnie zwinąć na zimę, bez konieczności ściągania całego materiału. Markizy balkonowe są dostępne w szerokich wariantach kolorystycznych, dzięki czemu łatwo je dopasować do ogólnej aranżacji balkonu. Co więcej, można dobrać materiał, który zapewni najlepszą ochroną przed słońcem i wilgocią.

Żagle przeciwsłoneczne

Żagiel przeciwsłoneczny na balkon to kolejna forma osłony okiennej, zapewniająca ochronę przed słońcem. Jest to tkanina, przymocowana na specjalnej ramie do poręczy balkonu lub do specjalnych uchwytów na ścianie.

Żagiel przeciwsłoneczny działa poprzez przepuszczanie niewielkiej ilości światła słonecznego, co pozwala na utrzymanie przyjemnej temperatury na balkonie, a jednocześnie zapewnia ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Jest to łatwe w montażu i demontażu rozwiązanie, które można łatwo dostosować do różnych wymiarów balkonu. Żagle przeciwsłoneczne są dostępne w różnych kolorach i wzorach, dzięki czemu można indywidualnie dopasować je do stylu balkonu lub elewacji budynku.

Pergola na balkon

Jako osłonę balkonu można wykorzystać także pergolę. Jest to ciekawa opcja osłony balkonu, zapewniająca dobrą ochronę przed promieniami UV, wiatrem i opadami. Pergola na balkon pozwala na stworzenie na balkonie wygodnego miejsca na każdą pogodę. Na balkon najlepiej sprawdzi się pergola z aluminiową podstawą, a jako zadaszenie można wybrać wysokiej jakości tkaninę lub postawić na pergole lamelowe. Jedno i drugie rozwiązanie pozwoli na ochronę prywatności oraz zasłonę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Dzięki nowoczesnym technologiom zadaszenie pergoli można wygodnie przesuwać lub rozsuwać regulując dostęp światła do balkonu.

Aluminiowe zadaszenie balkonu

Taką konstrukcję najczęściej wykonuje się na wymiar. Zadaszenie chroni przed deszczem i wiatrem, zwiększając komfort przebywania na zewnątrz. Dach pomoże też odsłonić przestrzeń balkonową przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych, dzięki czemu na balkonie będzie można wygodnie posiedzieć także w przypadku upałów. Aluminiowe zadaszenie na balkonie to komfortowe rozwiązanie, jednak montaż takiej konstrukcji trzeba najpierw ustalić z administracją budynku.