Osłony do okien

Jak wybrać markizę?

Markizy są produktem coraz bardziej znanym w Polsce, coraz częściej pojawiającym się w domach jednorodzinnych, na balkonach czy tarasach. Markizy znajdą swoje zastosowanie również w obiektach użyteczności publicznej, takich jak: restauracje, kawiarnie, puby, hotele. Na południu Europy markizy stały się produktem niezbędnym do normalnego funkcjonowania. Każdy z nas lubi słońce, ale jego nadmiar nie jest zdrowy ani też przyjemny. Komfort termiczny dla każdego z nas staje się bardzo istotny, stąd jesteśmy skłonni zainwestować, aby w upalne dni cieszyć się cieniem.

MARKIZA-2-1024x768

Jakie właściwości ma markiza?

Odpowiedź jest zaskakująco prosta – do budowy markizy stosuje się poszycia mające za zadanie taką selekcję światła słonecznego, aby jego szkodliwe promieniowanie oraz jego nadmiar zatrzymać. Markiza pozwala ochronić się przed słońcem, obniżyć znacząco temperaturę w upalne dni.

MARKIZA-6

Który typ markizy wybrać w konkretnym przypadku?

Markizę możemy zamontować na balkonie, na tarasie, w ogródku restauracyjnym, w oknie, w ogrodzie. W każdym z przypadków dobrze jest wybrać odpowiedni model i wielkość tej osłony.

MARKIZA-10-1024x684

Markiza tarasowa

Służy do osłonięcia powierzchni tarasów, tak aby podczas słonecznych dni ukryć się w cieniu. Posadzka na tarasie, ale również pomieszczenia bezpośrednio sąsiadujące z wyjściem na taras nie są eksponowane tak mocno, co znacząco obniża temperaturę w pomieszczeniu. W markizie tarasowej ważne jest odpowiednie dobranie długości ramion do gabarytów tarasu. W praktyce, w każdym przypadku, marka OsłonyDoOkien jest w stanie wykonać markizę dostosowaną do potrzeb tak, aby osłonić odpowiednią powierzchnię. Na rynku dostępne są różne wysięgi, do kilku metrów bieżących, przy szerokościach markizy nawet do kilkunastu metrów. W markizie tarasowej możemy ustawić kąt pochylenia tkaniny w stosunku do podłoża w zakresie od kilkunastu do kilkudziesięciu stopni. Pozwala to skutecznie przysłonić żądaną powierzchnię. Dłuższa falbana też zrealizuje po części tę funkcję. Standardowo markizy wyposażone są w napęd ręczny realizowany za pomocą korby. W dobie elektryczności wskazane jest zainstalowanie automatyki w postaci napędu sterowanego pilotem oraz w przypadku miejsc, gdzie często występuje wiatr, czujnika mającego za zadanie zamknięcie konstrukcji markizy kiedy wystąpią silne podmuchy wiatru. Zapobiegnie to uszkodzeniu konstrukcji markizy. Można także zastosować specjalne podpory, które uchronią markizę przed zniszczeniem przy umiarkowanym wietrze. Aby zabezpieczyć tkaninę przed nadmiernym brudzeniem, można wybrać markizę w tzw. półkasecie bądź pełnej kasecie. Takie rozwiązanie zapewni długoletnie użytkowanie bez konieczności wymiany poszycia. W położeniu zamkniętym tkanina schowana jest wewnątrz kasety i nie jest narażona na czynniki atmosferyczne, kurz czy inne zabrudzenia. Instalację markizy należy powierzyć firmie, która ma doświadczenie w tym zakresie. Markiza na taras, w zależności od gabarytów, waży często aż kilkadziesiąt kilogramów. Dlatego instalacja musi być przeprowadzona zgodnie ze sztuką budowlaną. Istotne jest dobranie odpowiednich materiałów montażowych w zależności od potrzeb: kołków chemicznych, kołków stalowych do betonu bądź innego podłoża, specjalnych podpór, dystansów umożliwiających montaż do ścian ocieplonych styropianem, czy też wieszaków do krokwi. W praktyce do każdego podłoża da się zainstalować markizę, lecz zawsze należy wybrać najlepszy z kilku możliwych sposobów instalacji.

MARKIZA-24-1024x768

Dalej nie wiesz, którą markizę wybrać?

Jeżeli nie jesteś pewien wyboru lub pojawiają się dodatkowe pytania – zasięgnij porady fachowców OsłonyDoOkien, którzy służą pomocą w zakresie doboru wielkości markizy, odpowiednich mocowań, a także są wyspecjalizowani w montażu i serwisowaniu markiz.