Osłony do okien

Jak wybrać rolety rzymskie?

Rolety rzymskie cieszą się dużym powodzeniem wśród osób, które oprócz zaciemnienia okna liczą także na walory estetyczne. Tego rodzaju osłony okienne skutecznie zapewniają domownikom prywatność, a jednocześnie chronią przed słońcem. Przy czym jest to dodatek, który potrafi ocieplić wnętrze, wprowadzając do niego przytulną atmosferę. Zobaczmy, jak wybrać rolety rzymskie.

Rolety rzymskie – co to takiego?

Rolety rzymskie to popularny rodzaj rolet, wykonanych z tkaniny, które działają za pomocą mechanizmu sterowanego łańcuszkiem lub automatycznie. Tego typu rolety sprawdzą się praktycznie w każdym wnętrzu, stanowią bardzo ładną dekorację okien, a ze względu na szeroki wybór, można je zestawić zarówno z dodatkami w stylu nowoczesnym, jak i retro. Dzięki prostej budowie materiał rolet można bez problemu zdjąć i wyprać. Rolety rzymskie są łatwe w obsłudze, a przy okazji wyróżniają się dużą uniwersalnością. Chętnie sięgają po nie nie tylko właściciele gospodarstw domowych i mieszkań, ale także właściciele biur czy gabinetów, którym zależy na przytulnej aranżacji miejsca pracy. 

Rolety rzymskie – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Szeroki wybór rolet rzymskich sprawia, że dobór odpowiedniego modelu do danego pomieszczenia może być trudny. Podczas zakupu tego typu dekoracji okiennej warto zwrócić uwagę na pewne parametry, dzięki którym uda się ustalić, czy dana roleta sprawdzi się w określonym wnętrzu. 

Rolety rzymskie – zaciemniające czy dekoracyjne?

jak-wybrac-rolety-rzymskieRolety rzymskie najczęściej wybierane są po to, aby skutecznie zaciemniały pomieszczenie i chroniły je przed wpadającymi z wnętrza promieniami słońca. W takim przypadku najlepiej postawić na rolety rzymskie zaciemniające, czyli takie, które wykonane są z grubszego materiału, często wzmocnionego specjalną zaciemniającą podkładką. Taki model nie tylko w dużym stopniu zaciemni pomieszczenie, ale też pomoże utrzymać w nim optymalną temperaturę, czyli ochłodzić latem i zatrzymać ciepło zimą.  Poszczególne modele mogą różnić się stopniem zaciemnienia od kilkudziesięciu nawet do 95%.

Jeżeli głównie zależy ci na względach dekoracyjnych, wybierz rolety rzymskie z lekkiej, transparentnej tkaniny. Takie produkty nie zapewniają wysokiego stopnia zaciemnienia, jednak skutecznie ozdobią wnętrze, wprowadzając przytulny nastrój. Zarówno rolety dekoracyjne, jak i zaciemniające dostępne są w różnych kolorach, które można dobrać według indywidualnych wymagań, dopasowując je do aktualnej aranżacji danego pomieszczenia.

Rolety rzymskie – mechanizm rozkładania

Rolety rzymskie działają na zasadzie mechanizmu sznurkowego lub łańcuszkowego (koralikowego). Zwijanie i rozwijanie tkaniny odbywa się poprzez pociąganie dołączonego do rolety łańcuszka.  Mechanizm łańcuszkowy jest bardzo prosty i pozwala na dowolne opuszczanie i podnoszenie rolety oraz regulację dostępu światła do pomieszczenia. W sprzedaży znajdziemy też rolety rzymskie sterowane automatycznie.

Rolety rzymskie – sposób montażu

Najprostsze w montażu są rolety rzymskie mocowane do ramy okiennej. Ten wariant przypomina nieco klasyczne rolety na prowadnicach. Wybierając rolety rzymskie na wymiar, można dostosować produkt do wybranego sposobu montażu. Rolety rzymskie mogą być zainstalowane w systemie wiszącym, na suficie, na ścianie, a poprzez nowoczesny system softline bezpośrednio na oknie. 

Rolety rzymskie to powszechnie wybierana opcja zaciemniania okna. Jest to wariant, charakteryzujący się szerokim wyborem tkanin i kolorów pozwoli każdemu dobrać roletę rzymską dostosowaną do indywidualnego pomieszczenia.