Osłony do okien

Jak wybrać żaluzję fasadową?

Żaluzje fasadowe to zewnętrzne osłony do okien, które świetnie sprawdzają się w zakresie izolacji wnętrza przed hałasem oraz nadmiernym nasłonecznieniem. Zapewniają domownikom wymarzoną prywatność, a jednocześnie stanowią ciekawą ozdobę elewacji budynku. Zobaczmy, czym się kierować podczas wyboru żaluzji fasadowej?

Żaluzja fasadowa – co to jest?

jak-wybrac-zaluzje-fasadowaŻaluzje fasadowe to zewnętrzne zasłony okienne, wyróżniające się cienkimi aluminiowymi lamelami, które służą do zaciemniania okna. Tego typu konstrukcje sprawdzają się szczególnie w budynkach o dużych oknach, zwłaszcza jeżeli są zlokalizowane po stronie południowej i narażone na duże promieniowanie słoneczne.

Żaluzje fasadowe montowane są na zewnątrz budynku i mogą stanowić element dekoracyjny elewacji. Ich zadaniem jest przede wszystkim zaciemnianie pomieszczeń i regulacja kąta promieni słonecznych, wpadających do wnętrza. Żaluzje pozwalają na całkowite zaciemnienie lub też na zredukowanie nasłonecznienia. Dużą zaletą tego typu osłon jest funkcja izolacji cieplnej zimą oraz wpływ na schłodzenie wnętrza pomieszczenia w trakcie upałów.

Na co zwracać uwagę podczas zakupu żaluzji fasadowej?

Na rynku można znaleźć kilka rodzajów żaluzji fasadowych. Warto poznać mechanizmy ich działania, aby wiedzieć, która sprawdzi się najlepiej.

Żaluzja fasadowa tradycyjna

Jest to klasyczny model żaluzji zewnętrznej, składający się z lameli Z90 lub C80 z rynną górną. Według potrzeb i preferencji klienta do zestawu dokłada się także blachy osłonowe. Całość zamontowana jest na tradycyjnych prowadnicach. Wyróżniamy trzy typy prowadnic: linkową, listwową i pełną. Prowadnice linkowe wykorzystuje się głównie w budynkach przemysłowych, natomiast do domów i mieszkań najczęściej stosuje się wygodną prowadnicę listwową, która stanowi dobre zabezpieczenie żaluzji.

Żaluzja fasadowa w skrzyni nadstawnej

Jest to jedno z najnowocześniejszych rozwiązań, związanych z osłonami zewnętrznymi. Taki typ żaluzji wymaga specjalnego, dość skomplikowanego montażu, dlatego warto zaplanować ich założenie jeszcze na etapie wykańczania budynku. Skrzynia mocowana jest do okna i wraz z pakietem umieszczana w świetle otworu. Montaż jest bardzo estetyczny, ponieważ jedynym elementem żaluzji, widocznym na elewacji budynku, są lamele. Dużą zaletą tego typy żaluzji jest system ze skrzynią, ocieplaną styropianem oraz prowadnica, wpływająca na efekt wizualny całej żaluzji.

Żaluzje fasadowe samonośne

Zaletą tego typu produktów jest łatwy montaż. Są to żaluzje na prowadnicach i wyglądem w dużym stopniu przypominają rolety wewnętrzne. Żaluzje zewnętrzne samonośne wyróżniają się najbardziej stabilną konstrukcją, dlatego bardzo często wybierane są zarówno do gospodarstw domowych, jak i budynków użyteczności publicznej.

Na co jeszcze zwracać uwagę podczas zakupu żaluzji fasadowych?

Sam rodzaj żaluzji to nie wszystko, warto jeszcze wziąć pod uwagę parametry, które będą świadczyć o jakości i funkcjonalności wybranego produktu. Najważniejsza jest oczywiście jakość wykonania i wykorzystane do budowy żaluzji materiały. To one świadczą o tym, czy wybrany model będzie trwały i odporny na czynniki atmosferyczne. Żaluzje fasadowe powinny wykazywać przede wszystkim niską wrażliwość na działanie promieni słonecznych, ale także sprawdzać się w przypadku deszczu i silnego wiatru. Na drugim miejscu warto dobierać żaluzje pod kątem designu, zwłaszcza jeżeli wybrany model ma pełnić jednocześnie funkcję dekoracyjną.