Osłony do okien

Jak zabezpieczyć markizy na zimę?

Coraz częściej komfort termiczny dla każdego z nas staje się na tyle istotny, że nie wahamy się wydać dodatkowych funduszy, żeby poszukać chłodu w upalne dni. Każdy z nas lubi słońce, ale jego nadmiar nie jest zdrowy ani przyjemny. Dlatego już dawno temu, na południu Europy markizy stały się produktem niezbędnym do normalnego funkcjonowania. Dlaczego markiza ma takie własności a nie inne? Odpowiedź jest zaskakująco prosta, do budowy markizy stosuje się poszycia mające za zadanie taką selekcję światła słonecznego, aby jego szkodliwe promieniowanie oraz jego nadmiar zatrzymać.

Wiemy już, że markiza pozwala chronić nas przed słońcem obniżając znacząco temperaturę w upalne dni, natomiast rodzi się pytanie jak zabezpieczyć markizę po zakończeniu sezonu letniego, tak aby nie uległa zniszczeniu?

W przypadku markiz wyposażonych w kasetę, można zamknąć je na zimę, co zabezpiecza przed ingerencją niekorzystnych warunków atmosferycznych. Przed zamknięciem markizę należy dobrze wysuszyć, aby zapobiec pojawieniu się na niej pleśni.

W przypadku modelu bez kasety, markizę należy zdemontować na zimę i przechować w suchym pomieszczeniu lub wysuszoną szczelnie zapakować.

Markizy oferowane przez OslonyDoOkien są wykonane z najwyższej jakości materiałów. Lakierowane proszkowo konstrukcje aluminiowe, automatyka i tkaniny stosowane w markizach pochodzą od renomowanych producentów, dzięki czemu użytkowanie markiz jest długotrwałe, bezawaryjne i komfortowe.

Nie należy jednak zapominać o odpowiedniej konserwacji. Po zakończeniu sezonu warto sprawdzić, czy nie pojawiły się drobne uszkodzenia konstrukcji, naderwania materiału itp. Warto nasmarować prowadnice i elementy ruchome. Całość należy przetrzeć gładką ściereczką, przy użyciu np. płynu do mycia naczyń. Nie należy używać środków czyszczących i detergentów wchodzących w reakcję z materiałami użytymi w markizach, ponieważ może to skutkować odbarwieniem powierzchni aluminiowych i utraty właściwości poszycia.