Osłony do okien

Jak zabudować balkon w bloku?

zabudowa balkonu

Zabudowa balkonu zwiększa komfort korzystania z terenu zewnętrznego bez względu na pogodę. Odpowiednio zaprojektowana zabudowa umożliwi domownikom stworzenie przyjaznej przestrzeni na świeżym powietrzu nie tylko latem, ale też jesienią i zimą. Jakie są metody zabudowy balkonu w bloku i czy trzeba mieć na nie pozwolenie?

 

Zabudowa balkonu w bloku – czy wymaga zezwolenia?

Do wykonania zabudowy balkonu w bloku konieczne jest zezwolenie, niezależnie od wymiarów konstrukcji. Przed rozpoczęciem montażu należy więc udać się do spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty i przedstawić gotowy projekt zabudowy. Pracownicy spółdzielni odbiorą projekt i przekażą sprawę dalej, najczęściej do urzędu miasta lub gminy. Urzędnicy mają 30 dni na wyrażenie uwag do projektu. Jeżeli w tym czasie opinia nie zostanie wystawiona, można to uznać za pozwolenie. W przypadku gdy budynek, w którym ma zostać wykonana zabudowa, jest wpisany na listę zabytków, oprócz zgodny urzędników miasta, trzeba będzie postarać się także o zgodę konserwatora zabytków.

Zabudowa balkonu w bloku – jakie materiały?

Po uzyskaniu wymaganego pozwolenia trzeba wybrać rodzaj materiału na zabudowę balkonu. Dostępne są różne rodzaje tworzyw, które sprawdzą się do tego rodzaju konstrukcji:

  • Tworzywo sztuczne – przezroczysta zabudowa pleksi pozwoli na odpowiednie nasłonecznienie balkonu, jednocześnie chroniąc przestrzeń przed wiatrem i opadami. Płyty z tworzywa sztucznego są wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne, a przy tym łatwe w utrzymaniu. Montaż takiej konstrukcji nie powinien być skomplikowany, a co więcej, postawienie zabudowy pleksi jest tańsze, niż zabudowa ze szkła, a też zapewnia ciekawy efekt wizualny. Zabudowę z tworzywa sztucznego można dodatkowo zasłonić roletą lub markizą, aby wygodnie regulować ilość wpadającego na balkon światła;
  • drewno – drewniana zabudowa balkonu to rozwiązanie ekologiczne i bardzo estetyczne. Drewniane elementy zapewniają ciekawy efekt wizualny, a możliwość wyboru drewna w różnej kolorystyce, pozwoli na dopasowanie zabudowy do aranżacji balkonu. Konstrukcja z drewna jest solidna i wytrzymała, jednak wymaga kompleksowej pielęgnacji. Drewno należy zaimpregnować, aby zwiększyć odporność materiału na czynniki atmosferyczne;
  • szkło – taki materiał optycznie powiększy przestrzeń balkonu i zapewni elegancką prezencję elewacji. Szkło pozwala na przenikanie promieni słonecznych, można je jednak zasłonić odpowiednią osłoną balkonową. Wybierając zabudowę ze szkła, warto wybrać materiał ze zmniejszonym współczynnikiem przepuszczalności światła słonecznego, aby wnętrze balkonu nadmiernie się nie nagrzewało. Ze względu na wytrzymałość, najlepszym wyborem będzie szkło hartowane.

Zabudowa balkonu w bloku – co jeszcze warto wiedzieć?

Decydując się na skorzystanie z usług firmy, wykonującej zabudowę balkonu, nie trzeba się o nic martwić. Pracownicy dobiorą odpowiednie materiały, które zapewnią wysoką jakość i stabilność całej konstrukcji. Przy tworzeniu projektu należy jednak uwzględnić możliwości nośne balkonu, aby stworzona zabudowa nie była zbyt ciężka i nie uszkodziła elewacji.

Cena zabudowy balkonu zależy od wielu czynników. Na koszt całego montażu wpływa materiał wykonania, rozmiar zabudowy oraz liczba elementów, które mają zostać zamontowane. Do tego dochodzi oczywiście koszt robocizny. Najlepiej będzie stworzyć dokładny kosztorys jeszcze na etapie projektowania zabudowy.