Osłony do okien

Planujesz zakup rolet zewnętrznych? Pomyśl o napędach!

Wśród zalet zastosowania rolet zewnętrznych w budynkach można wymienić m.in.: zwiększenie izolacji cieplnej i akustycznej pomieszczeń, zapewnienie intymności mieszkańcom, a także dodatkową ochronę otworu okiennego przed czynnikami atmosferycznymi i zanieczyszczeniami.

Dostępnych rozwiązań jest wiele, także pod kątem funkcjonalności, możliwości montażowych oraz indywidualnych preferencji kupującego. Jednak równie ważną z punktu widzenia inwestora kwestią jest wybór sterowania. Standardem jest nadal napęd ręczny – zwijacz linki bądź taśmy, ale przy obecnie niskich cenach sterowania elektrycznego warto rozważyć zakup rolet napędzanych silnikami rurowymi zamontowanymi w wale napędowym rolety.

Silniki do rolet możemy podzielić na kilka kategorii. Pod względem regulacji rozróżniamy:

  • Silniki z mechaniczną krańcówką, w których położenia krańcowe silników reguluje się za pomocą pokręteł.
  • Silniki z elektroniczną krańcówką, w których położenia krańcowe reguluje się za pomocą kabla montażowego. Silniki z elektroniczną krańcówką mają jedną ważną cechę: posiadają detekcję przeszkód. Dzięki temu zatrzymują się kiedy roleta napotka na przeszkodę na swojej drodze. Na roletę wyposażoną w taki silnik nie mają wpływu złe warunki atmosferyczne, które często powodują uszkodzenia. W najnowszych silnikach z elektroniczną krańcówką położenia krańcowe regulują się same. To ułatwia montaż, a w połączeniu z detekcją przeszkód daje pewność bezproblemowej obsługi takiej rolety.

Możemy także podzielić silniki ze względu na sposób ich sterowania. Każdy silnik można sterować przewodowo, za pomocą wyłącznika lub bezprzewodowo za pomocą pilota. Sterowanie bezprzewodowe jest realizowane drogą radiową. Odpowiednio dobrane piloty posiadają wystarczający zasięg do obsługi mieszkań lub domów.

Zastosowanie jakiegokolwiek z wymienionych silników daje możliwość rozbudowy sterowania, tak aby można było sterować roletami centralnie i czasowo, a także daje możliwość połączenia ich z systemem domów inteligentnych. Silniki sterowane przewodowo, wymagają od inwestora wykonania centralnego sterowania na etapie budowy. Każda ingerencja w taki system wymaga położenia nowych przewodów, a co za tym idzie, ingerencji w elewację. Ważną zaletą tego systemu jest możliwość sterowania centralnego nawet bardzo dużymi obiektami.

Naprzeciw sterowaniom przewodowym wychodzą systemy radiowe. Mają one inną zaletę. Nie wymagają natychmiastowego podłączenia wszystkich silników do sterowania centralnego, a system można rozbudowywać o kolejne nadajniki w każdym momencie. Można dzięki temu stopniować wydatki, a także zmieniać koncepcje sterowania. System radiowy daje możliwość dowolnej konfiguracji rolet nawet po kilku latach użytkowania.

Producenci systemów radiowych pomyśleli także o klientach, którzy posiadają już rolety sterowane silnikami przez wyłącznik, a nie mają centralnego sterowania. Wystarczy wymienić wyłączniki lub podpiąć do nich odpowiednie urządzenia, żeby można było skorzystać z wszystkich zalet systemu radiowego.

Systemy radiowe mają możliwość wzajemnej komunikacji układów sterowania i funkcję przesyłania informacji zwrotnych. System automatycznie wybiera jedną z dostępnych częstotliwości, która w danej chwili jest najlepsza. Wymiana informacji pomiędzy urządzeniami jest w 100 procentach zabezpieczona kluczem systemowym. Dzięki centralnemu sterowaniu można dowolnie sterować roletami, ogrzewaniem, oświetleniem i innymi urządzeniami.

Niezależnie od wybranego sterowania można już tak zarządzać roletami, żeby stały się praktycznie urządzeniami bezobsługowymi. Rolety mogą otworzyć się rano i zamknąć wieczorem. Otwieranie i zamykanie rolet może być realizowane o określonych godzinach lub o wschodzie i zachodzie słońca. Rolety mogą, przy dużym nasłonecznieniu, w upalne dni, zamknąć się do połowy lub całkowicie, by pomieszczenia nie nagrzewały się w dużym stopniu, a po obniżeniu temperatury otworzyć ponownie. Mogą także odpowiednio zareagować jeżeli podłączone zostaną do instalacji alarmowej budynku. To tylko niektóre korzyści jakie daje nam sterowanie centralne.