Osłony do okien

Jaki materiał na zasłony wybrać?

ZASŁONYZasłony to dekoracje okienne, które pozwalają na stworzenie ciepłej, przytulnej atmosfery w każdym wnętrzu. Stworzenie miłej aranżacji domowej sypialni lub salonu w dużej stopni zależy od dodatków, między innymi ozdób ramy okna. Jaki materiał na zasłony będzie najlepszy? Które tkaniny skutecznie chronią przed promieniami słonecznymi, a które jedynie delikatnie ograniczają dostęp światła do wnętrza? Zobaczmy

Jaki materiał na zasłony będzie najlepszy?

Aktualnie na rynku jest dostępnych wiele materiałów, z których można uszyć zasłony. Wśród najpopularniejszych znajdziemy zarówno cienkie, zwiewne tkaniny, przepuszczające światło, jak i grube, miękkie w dotyku, które dobrze zaciemniają wnętrze. Do najczęściej wybieranych tkanin na zasłony zaliczamy:

  • materiały naturalne: bawełna, len
  • tkaniny zwiewne i lekkie, np. woal, szyfon, tiul;
  • ciężkie, ciepłe i miękkie tkaniny welurowe;
  • aksamit;
  • tworzywa sztuczne, np. zaciemniający blackout lub poliester;
  • ciężką i sztywną taftę; może być gładka lub plisowana;
  • żakard: mocna, gruba tkanina zaciemniająca.

Wybierając zasłony, należy kierować się jakością i wyglądem materiału, ale warto też zastanowić się nad tym, która tkanina będzie najłatwiejsza w utrzymaniu czystości. Najlepiej wybierać zasłony z materiałów odpornych na pranie, niepłowiejących i trwałych.

Na co zwracać uwagę podczas wyboru materiału na zasłony?

Materiał zasłony powinien zostać dostosowany zarówno do oczekiwań domowników, jak i warunków panujących we wnętrzu. Jeżeli zasłony wybierane są przede wszystkim po to, aby skutecznie ochroniły pokój od nadmiernego nasłonecznienia, najlepiej postawić na materiały przyciemniające. W tym zakresie świetnie sprawdzają się tkaniny blackout. Grube ciężkie materiały również pomogą zaciemnić wnętrze, a dodatkowo wpłyną na przytulną atmosferę w pokoju, jednak nie jest to dobra opcja do niewielkich pomieszczeń, ponieważ może wprowadzić wrażenie „przytłoczenia” przestrzeni. Dlatego do pokoju o niewielkim metrażu lepiej wybrać zasłonę wykonaną z lekkiej, przewiewnej tkaniny.

Eksperci radzą, aby podczas wyboru materiału na zasłony, zwracać uwagę na gramaturę tkaniny. Im wyższa gramatura, tym materiał jest grubszy i cięższy. Materiały o wysokiej gramaturze lepiej chronią przed promieniowaniem słonecznym. Oprócz grubości i poziomu zaciemnienia materiału na zasłonę dobrze jest również dowiedzieć się czegoś na temat sposobów pielęgnacji konkretnej tkaniny. Większość tkanin można swobodnie prać w pralce, jednak niektóre z nich mogą się bardzo gnieść i będą wymagały prasowania, które może być uciążliwe.

Jaki materiał na zasłony – kolorystyka

Sam rodzaj materiału to tylko jeden czynnik. Podczas wyboru zasłon lub tkaniny na zasłony, trzeba zwrócić uwagę także na wzornictwo. Zasłony gładkie uważane są za najbardziej uniwersalne, pasujące zarówno do wnętrz klasycznych, jak i nowoczesnych. W takim przypadku wystarczy tylko dobrać odpowiednią kolorystykę materiału, aby tworzyła ciekawą, atrakcyjną przestrzeń wraz z pozostałym wyposażeniem danego pomieszczenia.

Chcąc podkreślić nowoczesny wystrój wnętrza lub też dodać mu filigranowego akcentu, warto zdecydować się na materiał w ciekawe wzory. Tkaniny o motywie florystycznym świetnie sprawdzają się zarówno w pomieszczeniach nowoczesnych, jak i wyposażonych w stylu klasycznym. Zasłony udekorowane geometrycznym wzorem to dobra opcja do minimalistycznego salonu.