Osłony do okien

Jaki materiał wybrać na plisy okienne?

plisy-okienne-jaki-materialRolety plisowane lub harmonijkowe to popularna zasłona okienna, którą można spotkać w coraz większej ilości pomieszczeń mieszkalnych. Plisy wybierane są ze względu na możliwość regulacji dostępu światła słonecznego oraz łatwość w montażu i demontażu. Plisy wykonywane są z różnego rodzaju tkanin. Zobaczmy, jakie materiały sprawdzą się na rolety harmonijkowe.

Jaki materiał na rolety plisowane jest najlepszy?

Wybierając plisy materiałowe, warto zastanowić się nad właściwościami tkaniny, z jakiej są wykonane. Plisy to oryginalna ozdoba okienna, charakteryzująca się harmonijkową formą. Oznacza to, że tkanina się nie zwija, a składa. Dodatkowym atutem jest możliwość prania ręcznego.

Rolety plisowane wykonywane są najczęściej z materiału syntetycznego lub mieszanego, odpornego na odkształcanie i rozdarcia. Najlepiej więc wybrać plisy z mocnej, trwałej tkaniny, wyróżniającej się wysoką odpornością na wilgoć.

Materiał na plisy okienne – jaka przejrzystość?

Plisy na okna wybierane są przede wszystkim ze względu na walory funkcjonalne, czyli możliwość zaciemnienia wnętrza. Zastanawiając się nad materiałem na roletę harmonijkową, warto więc wziąć pod uwagę stopień przejrzystości tkaniny. Wiadomo, że im mniej przejrzysty materiał, tym roleta będzie bardziej zaciemniająca. Przed zakupem plisy dobrze jest sprawdzić, czy materiał, z jakiego jest wykonana, wykazuje właściwości termoizolacyjne. Taka cecha może się przydać w pomieszczeniach narażonych na dużą ekspozycję światła słonecznego, które znacznie nagrzewa pokój.

Jeżeli zależy nam na osłonięciu okna kuchni lub łazienki – pomieszczeń, w których występuje zwiększona wilgotność, warto wybrać plisy z tkaniny wodoodpornej. Trzeba pamiętać, że nie wszystkie tkaniny będą odporne na zabrudzenia i osiadanie kurzu, dlatego w miarę możliwości najlepiej wybrać takie, które są łatwe w utrzymaniu czystości.

Ciekawym atutem rolet plisowanych jest możliwość połączenia tkanin transparentnych z w pełni zaciemniającymi, co daje większe pole regulacji nasłonecznienia wnętrza.

Tkaniny na plisy okienne – jaki kolor?

jaki-material-na-plisy-okienneKolorystyka materiałów na plisy okienne jest bardzo szeroka. Dobierając roletę plisowaną, można dopasować ją do pozostałych elementów wyposażenia wnętrza, tworząc tym samym ciekawą, przytulną aranżację. Ze względu na rozbudowaną ofertę, każdy gospodarz ma możliwość wybrać roletę harmonijkową, która świetnie wkomponuje się we wnętrze, wyposażone w stylu nowoczesnym, skandynawskim czy retro. 

Kolor materiału może mieć również wpływ na zaciemnienie wnętrza. Ciemniejsza kolorystyka skuteczniej przytłumi promienie słońca nawet jeżeli sam materiał będzie prześwitujący. Jasne rolety harmonijkowe sprawdzą się na oknach od strony północnej, w których pełne zacienienie zazwyczaj nie jest potrzebne. 

Jakie materiały na plisy okienne najczęściej wybierają klienci?

Osoby, które chcą w swoim domu lub biurze zastosować rolety harmonijkowe zazwyczaj dbają o to, aby produkt dopasowany był do wnętrza. Na okna od strony południowej najchętniej wybierane są plisy z tkanin dobrze przyciemniających o właściwościach termoizolacyjnych. Takie osłony do okien pomogą utrzymać optymalną temperaturę w pomieszczeniu, dbając o to, aby zimą nie było zbyt chłodno, a latem za gorąco. Duża różnorodność plis i wykorzystywanych materiałów umożliwia wykonanie rolet nawet do okien o nietypowych kształtach. Dzięki temu jest to rozwiązanie, które sprawdza się nie tylko w klasycznych mieszkaniach w bloku, ale też oldschoolowych wnętrzach, wyróżniających się specyficzną architekturą.