Osłony do okien

Jakie karnisze do salonu?

karniszeWybór osłon okiennych to decyzja, którą należy podjąć rozważając aspekt funkcjonalny i estetyczny dostępnych rozwiązań. Dotyczy to zarówno systemu rolet, jak i wyboru karnisza do salonu. Od tego jaki karnisz wybierzemy będzie zależało to, jakie zasłony czy firany będziemy mogli zawiesić.

Karnisz to drążek lub listwa zwyczajowo montowana nad otworem okiennym. Służy do wieszania firanek lub zasłon. Karnisz może być pojedynczy lub podwójny. W zależności od wybranego systemu może się składać z samego drążka, który przeprowadza się przez oka w materiale lub być dodatkowo wyposażony w żabki. Karnisze są dostępne w szerokiej gamie rodzajów, co pozwala na ich bezkompromisowe dostosowanie do projektu aranżacji przestrzeni, a także możliwości technicznych.

Karnisz w salonie: Jak wybrać?

Karnisz może przyjąć postać drążka lub szyny. Pod względem eksponowania dekoracji okiennej drążek oferuje znacznie większe możliwości niż szyna z żabkami. Jest jednak bardziej wymagający podczas wymiany firan/zasłon, dlatego tradycyjne żabki do firan wciąż cieszą się całkiem sporym zainteresowaniem i są chętnie wybierane przez użytkowników. Zanim więc wybierzemy rodzaj karnisza warto zapoznać się z projektami dekoracji okien i zobaczyć, jakie możliwości oferują oba rozwiązania. W tym miejscu na uwagę zasługują żabki dedykowane do montażu na drążkach. Takie rozwiązanie daje praktycznie nieograniczoną swobodę wyboru osłon wewnętrznych zależnie od pory roku i aktualnego trendu.

Karnisz pojedynczy czy podwójny?

Karnisze są dostępne w wariantach pojedynczych i podwójnych.  Pojedyncze karnisze dedykowane są innym wariantom aranżacji okiennych, niż karnisze podwójne. Planując zakup karnisza do salonu warto więc odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • Jaką funkcję ma spełniać dekoracja okna?
  • Jaki rodzaj dekoracji chcę powiesić na karniszu?
  • Czy będę korzystać z zasłon do zacieniania pomieszczenia?

Karnisz podwójny

Karnisz podwójny to rozwiązanie, które bardzo dobrze sprawdza się zarówno w salonie, jak i sypialni. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim funkcjonalności. Pozwala w harmonijny sposób tworzyć dekoracje okienne poprzez łączenie z sobą firan i zasłon. Wieszając zasłony na osobnym drążku/szynie zyskujemy pełną swobodę ich zasłaniania i odsłaniania niezależnie od firany, która wisi na drugim drążku/szynie. To bardzo korzystne rozwiązanie zarówno z perspektywy higieny snu, jak i codziennego korzystania z salonu. W ciągu dnia zasłony mogą pełnić funkcję dekoracyjną. Wieczorem mogą osłaniać okno przed niepożądanymi spojrzeniami z zewnątrz, jednocześnie zwiększając poziom prywatności wewnątrz.

Karnisz pojedynczy

Karnisz pojedynczy doskonale sprawdza się w pomieszczeniach, w których od razu wiemy, że będziemy korzystać wyłącznie z zasłon. To także doskonałe rozwiązanie dla zwolenników rolet rzymskich zawieszonych w oknach. Karnisze pojedyncze okazują się wystarczające wszędzie tam, gdzie ochrona okna przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym czy niepożądanymi spojrzeniami z zewnątrz jest zapewniona przez żaluzje, rolety czy zewnętrzne osłony okienne.