Osłony do okien

Jakie są rodzaje markiz?

markizy-jakie-sa-rodzajeMarkizy to jedne z najchętniej wybieranych typów zadaszeń na tarasach lub balkonach. Niska cena połączona z dość dużym stopniem ochrony przed wiatrem i słońcem oraz prosty montaż sprawiają, że wiele osób decyduje się na zastosowanie tego rozwiązania w swoich domach. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów markiz, które różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale też mechanizmem działania i funkcjonalnością.

Markiza kasetowa

Markizy kasetowe są najbardziej uniwersalne i najczęściej stosowane. Zazwyczaj wybierają je właściciele gospodarstw domowych jednorodzinnych, którym zależy na skutecznym osłonięciu tarasu przy zachowaniu niskich kosztów. Markizy kasetowej nie trzeba demontować na zimę, ponieważ posiada specjalną kasetę, do której można schować rurę nawojową z poszyciem. Pozwala to na skuteczną ochronę markizy przed warunkami atmosferycznymi, takimi jak wiatr, deszcz czy mróz.

Markiza półkasetowa

Markiza półkasetowa to rozwiązanie tańsze, niż kasetowa, a jednocześnie również bardzo funkcjonalne. Charakterystyczny dla tego rodzaju jest aluminiowy daszek, chroniący przed deszczem i nadmiernym nasłonecznieniem powierzchni. Różnica między markizą półkasetową a kasetową jest taka, że w tym pierwszym rodzaju rura nawojowa z poszyciem jest widoczna od dołu.  Dlatego markizy półkasetowe sprawdzą się najlepiej w miejscach z dodatkowym zadaszeniem, np. na balkonach, gdzie zwinięta markiza może być chroniona przed warunkami atmosferycznymi. W tym przypadku również nie trzeba demontować zadaszenia na zimę

Markiza bez kasety

Szukając najtańszej opcji, można zdecydować się na markizę bez kasety. Trzeba jednak pamiętać o tym, że taki produkt należy po sezonie zdemontować i schować na zimę, aby nie uległ uszkodzeniu w wyniku działania deszczu, wiatru i mrozu.  W tym przypadku nie ma ochronnej kasety, w którą można zwinąć materiał, kiedy zadaszenie nie jest potrzebne. Na zimę można zostawić jedynie stałe elementy konstrukcji, które przymocowane są do elewacji. Markizy bez kasety najlepiej sprawdzą się w miejscach, nienarażonych na zmienne warunki pogodowe. Można je wykorzystać do dodatkowego zacienienia balkonu lub altanki. Brak kasety sprawia, że taka markiza zajmuje mniej miejsca, nada się więc również przy ograniczonej przestrzeni montażu.

Markizo-roleta

Markizo-roleta służy przede wszystkim do osłony okien pionowych przed nadmiernym wpadaniem światła do wnętrza. Produkt pełni funkcję rolety, zasłaniając okna i zaciemniając wnętrze, przy czym funkcja markizy daje możliwość lepszej regulacji światła, wpadającego do pomieszczenia.

Gdzie można zastosować markizy?

jakie-sa-rodzaje-markizMarkizy najczęściej stosowane są do zacieniania przydomowych tarasów. Jak jednak można wywnioskować z poprzednich akapitów, niektóre rodzaje sprawdzą się także jako dodatkowa osłona okna pionowego, balkonu lub wnęk zewnętrznych. Markizy na taras są zazwyczaj większe, niż te, przeznaczone do osłony balkonu.  W sprzedaży można znaleźć także tzw. markizy koszowe, które w dalszym ciągu wykorzystywane są jako zadaszenie przed wejściem do sklepu. Często takie elementy montuje się w celu promocji marki, np. zamieszczając markizę z nadrukowanym logo marki, prowadzącej dany sklep.

Markizy to w dalszym ciągu najczęściej wybierane zadaszenia tarasów i balkonów. Na rynku znajdziemy sporo rodzajów markiz, które można dobrać wedle indywidualnych wymagań. Przed zakupem warto zapoznać się ze sposobem montażu danej markizy oraz z tym, czy wybrany model wymaga demontażu konstrukcji na chłodniejsze miesiące.