Osłony do okien

Jakie zasłony do salonu?

zasłonyWybór osłon okiennych to decyzja, którą należy podjąć rozważając aspekt funkcjonalny i estetyczny dostępnych rozwiązań. Dotyczy to zarówno systemu rolet, jak i wyboru karnisza do salonu. Od tego jaki karnisz wybierzemy będzie zależało to, jakie zasłony czy firany będziemy mogli zawiesić.

Salon to jedno z najbardziej reprezentacyjnych pomieszczeń w mieszkaniu i domu. To także przestrzeń dedykowana wspólnemu spędzaniu czasu w gronie najbliższych. Wybór zasłon do salonu powinien być więc podyktowany względami estetycznymi i funkcjonalnymi. Zastanawiasz się, jakie zasłony najlepiej sprawdzą się w Twoim salonie? Poniżej znajdziesz kilka porad, dzięki którym – mamy nadzieję – wybór zasłon do salonu będzie łatwy i przyjemny, a uzyskany efekt końcowy spełni Twoje oczekiwania.

Rola zasłon w pomieszczeniu

Wybór zasłon do salonu powinien być uzależniony do tego, jaką rolę będą pełniły w pomieszczeniu. Tradycyjnie zasłony służyły zasłanianiu okien. Chroniły przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, niepożądanymi spojrzeniami z zewnątrz i zapewniały prywatność we własnym domu. Z czasem ich rolę przejęły żaluzje, rolety i plisy. Współcześnie zasłony pełnią więc przede wszystkim funkcje dekoracyjne, przy czym nie jest to reguła.

Wybierając zasłony do pomieszczeń, w których będą one pełniły przede wszystkim funkcje ozdobne nie musimy zwracać uwagi na parametry takie, jak chociażby odpowiednia grubość materiału, która ma istotne znaczenie w przypadku zasłon zaciemniających. Z powodzeniem możemy sięgnąć po lżejsze i delikatniejsze materiały, choć ciężkie pluszowe zasłony doskonale komponują się ze stylem glamour i zdecydowanie warto po nie sięgnąć urządzając w nim wnętrze.

Zasłony a styl aranżacji wnętrza

Zasłony w salonie powinny korespondować ze stylem aranżacji wnętrza. Jak już wspomnieliśmy we wnętrzach w stylu glamour doskonale sprawdzą się ciężkie pluszowe kotary. We wnętrzach stylizowanych na rustykalne i shabby-chic bardzo dobrze będą wyglądały zasłony z naturalnych tkanin. Dodatkowo możemy postawić na kwiatowy print lub pastelowe kolory. Wnętrza industrialne nie przepadają za zasłonami. Tutaj królują nieosłonięte otwory okienne lub industrialne żaluzje. Ten styl nie do końca sprawdza się w salonach, dlatego  jest często łamany „ciepłymi” dodatkami. W zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać możemy wybrać zasłony z nieprzeziernych materiałów o połyskującym wykończeniu lub wspomniane wcześniej zasłony pluszowe. Te drugie w połączeniu z miękkimi detalami na sofie czy podłodze sprawią, że wnętrze będzie bardziej przytulne i gościnne.

Zasłony do salonu: Dlaczego warto zamawiać na wymiar?

Zasłony na wymiar dają nam praktycznie nieograniczone możliwości doboru kolorystyki, długości i wykończenia zasłony. Dzięki temu możemy stworzyć osłonę okna, która będzie bezkompromisowo komponowała się ze stylem aranżacji wnętrza oraz naszymi oczekiwaniami. Dodatkowym atutem zasłon na wymiar jest możliwość dopasowania osłon do okien o niestandardowej powierzchni czy kształcie. Szycie na zamówienie bardzo dobrze sprawdza się w przypadku okien tarasowych. Projektując zasłony pod konkretny wymiar możemy zaplanować miejsce, w których dwie sąsiadujące zasłony mają się stykać, tym samym pozwalając na swobodne odsłanianie drzwi tarasowych i wychodzenie na zewnątrz.