Osłony do okien

Markizy tarasowe - co warto wiedzieć przed zakupem?

markizy tarasoweMarkizy na taras to popularny sposób na osłonięcie tarasu przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, a także ciepłym letnim deszczem. Dawniej markizy były znakiem rozpoznawczym lokali handlowych i handlowo-usługowych. Obecnie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem właścicieli domów jednorodzinnych. Markiza ma za zadanie ochronić taras przed słońcem, deszczem i wiatrem i tym samym podnieść komfort wypoczynku na świeżym powietrzu. Dzięki markizie możemy korzystać z tarasy niezależnie od warunków panujących na zewnątrz.

Co warto wiedzieć przed zakupem markizy?

O wyborze markizy na taras powinny decydować przede wszystkim estetyka i względy funkcjonalne. Przed wyborem markizy warto zapoznać się z systemami dostępnymi na rynku. Wyróżniamy trzy:

  • markizy kasetowe,
  • markizy pół-kasetowe,
  • markizy bez kasety.

Markizy kasetowe

Markiza kasetowa to najpopularniejszy rodzaj markiz. System jest wyposażony w specjalną kasetę. Kaseta jest zaprojektowana i wykonana w taki sposób, aby zmieścić wewnątrz poszycie wraz z rurą nawojową i ramionami. To chroni całą konstrukcję markizy przed uszkodzeniami, zabrudzeniami oraz niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych. Dodatkowym atutem kasety jest brak konieczności demontażu markizy po sezonie. Nawet najbardziej niesprzyjające warunki atmosferyczne nie zagrażają zwiniętej markizie. Dzięki temu markiza jest zawsze gotowa do użytku, a my nie musimy pamiętać o  jej ponownym montażu na wiosnę.

Markizy pół-kasetowe

Markizy pół-kasetowe stanowią kompromis pomiędzy markizą kasetową, a markizą otwartą. Markiza pół-kasetowa jest wyposażona w specjalny daszek, który zapewnia częściową ochronę przed zanieczyszczeniami i szkodliwym oddziaływaniem czynników atmosferycznych. Ten model markiz jest często stosowany pod balkonami lub wnękami. Sprawdza się również jako osłona przez gradem lub burzą. Decydując się  na zakup markizy pół-kasetowej należy zwrócić uwagę na materiały, z jakich jest wykonana. Specjalnie zaimpregnowana tkanina oraz ramiona wykonane z materiałów niepodatnych na korozje stanowią wystarczające zabezpieczenie konstrukcji i poszycia markizy przed czynnikami zewnętrznymi.

Markizy bez kasety

Markizy otwarte to najtańsze rozwiązanie na rynku. W tym modelu poszycie, ani mechanizmy markizy nie są w żaden sposób zabezpieczone przed brudem, ani niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Zwinięta tkanina jest nieustannie narażona na zmienną pogodę i zanieczyszczenia. Na jej estetykę i trwałość wpływa sposób użytkowania. Decydując się na wybór markizy otwartej należy pamiętać o konieczności jej demontażu po sezonie, w przeciwnym razie wiosną będzie nieestetyczna i przedwcześnie ulegnie zużyciu.

Wybór markizy a materiał markizowy: Jaki będzie najlepszy?

Wybór materiału ma kluczowe znaczenie dla funkcjonalności i trwałości markizy. Materiał powinien być odporny na oddziaływanie promieniowania UV, a zarazem charakteryzować się właściwościami hydrofobowymi. Dzięki temu markiza będzie jeszcze lepiej spełniała swoje funkcje i zachowa estetyczny wygląd na długi czas.