Osłony do okien

Okiennice zewnętrzne – zalety montażu

Okiennice to klasyczny sposób na zasłanianie okien. Wielu osobom okiennice montowane na zewnątrz kojarzą się ze stylem retro, ponieważ w dalszym ciągu możemy je spotkać w niewielkich, często zabytkowych domkach na wsiach. W ostatnich latach okiennice zewnętrzne znów stały się popularne i coraz więcej osób decyduje się na ich zamontowanie. Dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Czym są okiennice zewnętrzne i jakie jest ich działanie?

Okiennice zewnętrzne to forma osłony okiennej, wykonanej w postaci drzwiczek lub paneli, które montuje się na zewnętrznej stronie okna. Najczęściej drzwiczki są dwuskrzydłowe, choć możemy spotkać też okiennice jednoskrzydłowe lub wieloskrzydłowe. Klasyczna forma okiennic zewnętrznych to modele otwierane, jednak aktualnie na rynku można spotkać także warianty przesuwane lub harmonijkowe.,

Okiennice zewnętrzne, ze względu na budowę i mechanizm działania, mogą przynosić wiele korzyści, między innymi:

zalety-montarzu-okiennic-zewnetrznych● dobrze zaciemniają okna, chroniąc wnętrza przed nadmiernym nasłonecznieniem;

● chronią okna przed wiatrem, deszczem i śniegiem;

● stanowią dodatkową izolację przed chłodem;

● zapewniają ochronę przed nadmiernym hałasem z zewnątrz;

● zasłaniają okna, zapewniając mieszkańcom prywatność;

● zwiększają bezpieczeństwo, utrudniając włamywaczom dostanie się do środka domu przez okno.

Jakie okiennice wybrać?

Najlepsze i najczęściej wybierane są okiennice aluminiowe. Aluminium to materiał trwały, odporny na czynniki atmosferyczne, który nie potrzebuje pielęgnacji, żeby przetrwać lata w dobrej kondycji.

Kolejnym kryterium, na jakie należy zwrócić uwagę podczas wyboru okiennic, jest ich wielkość i kształt. Najpowszechniejsze są oczywiście okiennice, które rozmiarem dopasowane są do standardowych rozmiarów okien, jednak wybierając produkty na wymiar, uda się zakupić także okiennice o specyficznym kształcie, dopasowane do okien okrągłych lub o innej formie. 

Okiennice zewnętrzne warto dobrać także pod względem ich wyglądu. Tego typu osłony okien często kupowane są w celu ozdoby zewnętrznej części budynku. Wykonane z aluminium w kolorach drewno podobnych osłony skrzydłowe mogą korzystnie wpłynąć na prezencję domu. Warto więc zastanowić się nad kolorem, z jakiego są wykonane.

Zalety montażu okiennic zewnętrznych

okiennice-zewnetrzne-zalety-montarzuOkiennice zewnętrzne wykonane z aluminium to atrakcyjna osłona okien, która coraz częściej wybierana jest do gospodarstw mieszkalnych. Z montażem tego rodzaju elementów wiąże się wiele zalet, jak wspomniana wcześniej osłona przed słońcem, czy możliwość regulacji temperatury we wnętrzu, W sprzedaży można znaleźć także specjalnie wzmacniane okiennice antywłamaniowe, zapewniające dodatkową ochronę przed dostaniem się do wnętrza osoby nieupoważnionej
 
Okiennice zewnętrzne zapewniają z pewnością także korzyści aranżacyjne. Jedną z zalet takich osłon jest ich klasyczny wygląd oraz fakt, że w ciekawy sposób urozmaicają zewnętrzną część domu. Okiennice zewnętrzne aluminiowe w Polsce są obecnie dość rzadko spotykane, zwłaszcza w nowoczesnym budownictwie. Wybierając je, można więc zaskoczyć sąsiadów oryginalnym pomysłem. 

W jakich domach sprawdzą się okiennice zewnętrzne?

Szeroki wybór okiennic, wykonanych z wysokiej jakości aluminium w różnych kolorach sprawia, że można je dopasować praktycznie do każdego domu. Tradycyjne okiennice dwuskrzydłowe z pełnym wypełnieniem stosowane są głównie w domach o charakterze rustykalnym lub industrialnym. Najczęściej wybierane są okiennice z ruchomymi lamelami, pozwalającymi na regulację dostępu światła i powietrza do wewnątrz. Takie produkty można dopasować praktycznie do każdego stylu.