Osłony do okien

Pergola na taras - jak wybrać?

pergolePergola należy do elementów małej architektury. Jej zasadniczą funkcją jest częściowe zacienienie tarasu i jego ochrona przed opadami atmosferycznymi, przy jednoczesnym zachowaniu wizualnej lekkości i estetyki otoczenia. Pergole znajdują zastosowanie w zabudowie jednorodzinnej oraz ogrodach. Mogą stanowić integralny element budynku lub niezależną konstrukcję.

Na co zwrócić uwagę przed wyborem pergoli na taras? Czym różni się standardowa pergola od nowoczesnych systemów? Który okaże się bardziej korzystny dla Twojej nieruchomości? Jeśli stoisz przed wyborem pergoli na taras, mamy dla Ciebie kilka wskazówek. Zapraszamy do lektury.

Nowoczesna pergola tarasowa

Rosnące zainteresowanie systemami zadaszenia tarasu doprowadziło do bardzo dużej dywersyfikacji oferty producentów. Obok standardowych, znanych od lat rozwiązań na rynku pojawiły się nowoczesne pergole o szerokiej funkcjonalności. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych rozwiązań technologicznych konstrukcje te są wyposażone w obrotowe lamele dachowe czy ruchome przesłony boczne. To daje bardzo dużą swobodę kreowania warunków panujących wewnątrz i dostosowania zakresu osłony zależnie od warunków panujących na zewnątrz. W praktyce oznacza to możliwość korzystania z dodatkowej przestrzeni do wypoczynki i rekreacji niezależnie od pogody, a nawet pory roku.

Standardowa pergola na taras to system, którego zasadniczym zadaniem jest osłonięcie tarasu przed nadmiernym promieniowaniem UV oraz deszczem. Bardziej zaawansowane konstrukcje posiadają także ściany. W wariancie niskobudżetowym są one wykonane z grubej folii. W bardziej ekskluzywnych konstrukcjach mogą to być przeszklenia. Systemy te bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku tarasów, z których planujemy korzystać wyłącznie w sezonie letnim. Poza sezonem pergola nie zapewnia wystarczającej osłony przed chłodem czy deszczem.

Dopasowanie pergoli do elewacji

Niezależnie od tego, na jaki system zadaszenia tarasu się zdecydujesz powinieneś zwrócić uwagę na dopasowanie konstrukcji do elewacji. W przeciwnym razie całość nie będzie się dobrze prezentować, a pergola zawsze będzie sprawia wrażenie przypadkowej dobudówki. Mówiąc o dopasowaniu pergoli do elewacji chcemy zwrócić uwagę na dwa aspekty:

  • aspekt estetyczny,
  • aspekt techniczny.

Aspekt estetyczny dopasowania pergoli od elewacji wyraża się przede wszystkim w dostosowaniu wielkości pergoli do rozmiaru budynku oraz jej kolorystyki do koloru elewacji. Popularnym zabiegiem w przypadku nowoczesnych systemów tarasowych jest dobór kolorystyki  konstrukcji do koloru stolarki okiennej i drzwiowej. W ten sposób inwestorzy uzyskują spójną całość.

Aspekt techniczny dopasowania pergoli sprowadza się przede wszystkim do odpowiedniego orynnowania konstrukcji, a w razie potrzeby także jej zaizolowania. W projekcie pergoli ważną rolę dogrywa także ocieplenie oraz rodzaj ścian, do których mocowana będzie pergola. Mocowanie musi być stabilne i trwałe, jednocześnie nie powinno powodować żadnych mostków termicznych, które mogłyby wpłynąć na temperaturę w pomieszczeniu sąsiadującym z pergolą.