Pergole – czym są? Wady i zalety
Pergole to konstrukcje ogrodowe lub tarasowe, które mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów. Ich zadaniem jest przede wszystkim zacienienie wybranego obszaru, choć mogą pełnić także funkcje dekoracyjne. Czym są pergole, jakie są ich rodzaje i jakie wady i zalety ma takie rozwiązanie?
Pergole – czym są?
Pergole to rodzaj zadaszenia tarasu, który może być wykorzystany na tarasie lub w ogrodzie. Tradycyjne pergole były wykonywane z drewna, aczkolwiek aktualnie możemy trafić także na nowoczesne rozwiązania, czyli konstrukcje aluminiowe z zadaszeniem lamelowym lub materiałowym. Pergole znane były już w czasach średniowiecznych jako elementy architektury ogrodowej, jednak ich design i przeznaczenie znacznie wyewoluowały. W dzisiejszych czasach, dzięki nowoczesnym technologiom, pergole mogą pełnić więcej funkcji, są też łatwiejsze w montażu i użyciu. W sprzedaży znajdziemy różne rodzaje pergoli, które można zastosować na terenie zewnętrznym.
Jakie są rodzaje pergoli?
Pergole dzielimy na dwa główne rodzaje: pergole ogrodowe oraz pergole tarasowe. Różnią się one głównie wymiarami oraz sposobem montażu, dostosowanym do przestrzeni, w jakiej ma stanąć pergola. Poza tym można wyróżnić także klasyfikację pergoli ze względu na materiał wykonania.
Pergole tradycyjne
Pergole tradycyjnie to konstrukcje drewniane, które składają się z szeregu równomiernie rozmieszczonych krokwi, wspieranych przez słupy. Mogą mieć różny kształt od kwadratowych, po prostokątne czy owalne, w zależności od preferencji. Zadaszenie pergoli drewnianych wykonuje się z materiału lub z surowców organicznych, czyli pnączy, które przy pomocy gałęzi i liści, mają tworzyć naturalny dach, chroniąc przed słońcem, wiatrem i opadami. Pergole drewniane wykorzystywane są głównie jako elementy architektury ogrodowej.
Pergole nowoczesne
Nowoczesne pergole to często lżejsze konstrukcje wykonane z aluminium lub stali, charakteryzujące się eleganckimi, minimalistycznymi designami. Zadaszenie w takich pergolach wykonywane jest z odpornego na promienie słoneczne materiału lub lameli, które mogą być stałe albo ruchome. Dzięki nowoczesnym technologiom istnieje możliwość wyboru pergoli odsłanianych ręcznie lub za pomocą mechanizmu elektrycznego.
Zalety pergoli
Niezależnie od tego, czy ustawimy konstrukcję w ogrodzie, na tarasie, czy balkonie, pergola to rozwiązanie, które ma wiele korzyści. Oprócz funkcji praktycznych pergole są przede wszystkim ciekawą ozdobą terenu zewnętrznego. Tworząc zadaszenie na tarasie lub balkonie, można stworzyć swojego rodzaju dodatkowy pokój na świeżym powietrzu. Odpowiednio dobrana pergola umożliwi odpoczynek o każdej porze roku, skutecznie chroniąc przed nadmiarem słońca latem oraz wiatrem i opadami jesienią. W ogrodzie pergole pomagają podkreślić charakter całego terenu zewnętrznego, zapewniając mieszkańcom przestrzeń wolną od chłodu i wiatru, pozwalając na spędzanie wolnego czasu na dworze bez względu na panujące warunki pogodowe.
Czy pergola ma jakieś wady?
Pergole wybierane są przez wiele osób, ponieważ pozwalają na stworzenie przytulnego gniazdka na wolnej przestrzeni. Jeżeli uda się dobrać odpowiednią pergolę do indywidualnego ogrodu czy tarasu, takie rozwiązanie nie ma zbyt wielu wad. Trzeba jednak pamiętać o odpowiedniej konserwacji wybranej konstrukcji. Co więcej, wybierając pergolę, należy dokładnie obliczyć jej wymiary i upewnić się, że jej montaż nie naruszy prywatności sąsiadów.