Osłony do okien

Plisy a rolety – czym się różnią?

Dobór osłon okiennych do naszego mieszkania może nie być prosty. Większość osób bierze pod uwagę nie tylko względy funkcjonalne, ale także estetykę wybieranych dodatków. Istnieje wiele sposobów ozdabiania i osłaniania okien w mieszkaniach i czasem po prostu trudno zdecydować się na najlepsze rozwiązanie. W tym artykule przedstawimy różnice pomiędzy plisami i roletami, przedstawiając ich wady oraz zalety.

Czym są plisy? 

plisy-a-rolety-czym-sie-rozniaPlisy to przesłony okienne, które występują w postaci materiału, złożonego w harmonijkę. Rozkładając plisę, zasłaniamy okno, a składając zasłonkę – odsłaniamy widok na zewnątrz. Jest to rozwiązanie wyróżniające się precyzyjnym mechanizmem składania i rozkładania. Plisy są proste w obsłudze i pozwalają na regulowanie dostępu światła w pomieszczeniu, dopasowując wewnętrzną aurę do potrzeb domowników. Dużą zaletą tego typu dodatków jest możliwość przesuwania w kierunku góra dół. To znaczy, że domownicy sami decydują, czy wolą, aby wiązka światła wpadała do wnętrza z góry, czy od dołu. Można oczywiście zdecydować się także na całkowite zaciemnienie pomieszczenia.

Plisa, czyli roleta harmonijkowa skutecznie chroni wnętrze przed nadmiarem słońca i wzrokiem osób z zewnątrz. Jeżeli jednak zależy nam na całkowitym zaciemnieniu wnętrza, nie będzie to dobry wybór. Dużym plusem tego typu zasłon jest możliwość wygodnego ściągnięcia plisy przed umyciem okien. 

Rolety okienne – jak działają?

rolety-okienne-jak-dzialajaPlisa, czyli roleta harmonijkowa skutecznie chroni wnętrze przed nadmiarem słońca i wzrokiem osób z zewnątrz. Jeżeli jednak zależy nam na całkowitym zaciemnieniu wnętrza, nie będzie to dobry wybór. Dużym plusem tego typu zasłon jest możliwość wygodnego ściągnięcia plisy przed umyciem okien. 

Rolety dzień i noc to bardzo dobre rozwiązanie, gdy zależy nam na możliwości regulacji dostępu światła do wnętrza. Tkanina rozwijana wykonywana jest z poziomych pasów, uszytych naprzemiennie. Cześć pasów wykonanych jest z tkaniny prześwitującej, a druga połowa z materiału, który prawie nie przepuszcza światła. Połączenie dwóch różnych rodzajów tkanin to nie tylko lepszy efekt przyciemnienia, ale też ciekawa dekoracja wnętrza. Rolety okienne dzień i noc dostępne są w różnych kolorach, które można dopasować do indywidualnego wystroju, tworząc z  nich zmysłową ozdobę, wpływającą na przytulność danego pomieszczenia.

Plisy czy rolety okienne – co lepsze?

Zarówno plisy, jak i rolety okienne stanowią dobre rozwiązanie do domów i mieszkań jako osłony okienne. Rolety są częściej stosowane głównie dlatego, że zapewniają lepsze zaciemnienie, na czym wielu osobom zależy. Rolety okienne sprawdzą się we wnętrzach każdego rodzaju. Szeroki wybór tkanin oraz wzorów takich osłon okiennych sprawia, że można je dopasować zarówno do wnętrz minimalistycznych, jak i klasycznych, industrialnych czy loftowych. Duża uniwersalność tego typu dodatków sprawia, że są chętnie wybierane nie tylko w gospodarstwach domowych, ale też w zakładach pracy, np. w biurach czy gabinetach lekarskich lub kosmetycznych.