Osłony do okien

Rodzaje rolet wewnętrznych – jakie rolety wybrać?

Planując zakup rolet wewnętrznych, warto zapoznać się z rodzajami tego typu osłon okiennych. Z tego artykułu dowiesz się, jakie rolety wewnętrzne są najpopularniejsze i jak działają poszczególne z nich.

Rolety dzień i noc

Jest to nowatorskie rozwiązanie, wiążące w sobie wysoką funkcjonalność oraz ciekawe designy. Tego typu rolety często wybierane są ze względów estetycznych, jednak nie można zarzucić im też braku praktyczności. Rolety dzień i noc zapewniają możliwość regulacji dostępu światła słonecznego do wnętrza bez konieczności podnoszenia rolety. Tkanina rolety wykonana jest z naprzemiennych poziomych pasów, z których część zapewnia całkowite przyciemnienie, a część jest przezierna. Zastosowanie dwóch rodzajów materiału zapewnia ciekawy efekt wizualny, a dzięki funkcji przepuszczania światła w różnym stopniu rolety sprawdzają się do zaciemniania wnętrza i zapewniania prywatności. Ten typ osłon okiennych bardzo często stosowany jest w biurach i gabinetach.

Rolety rzymskie

Rolety rzymskie to proste rozwiązanie i ciekawa alternatywa dla zasłon okiennych. Charakteryzują się prostym mechanizmem łańcuszkowym, choć na rynku znajdziemy także rolety rzymskie z mechanizmem automatycznym. Ze względu na szeroki dobór materiałów oraz kolorystyki, rolety rzymskie to ciekawa dekoracja, którą można dopasować do aranżacji w dowolnym stylu. Rolety rzymskie stosowane są jako osłona przeciwsłoneczna, a jednocześnie sprawdzają się jako pomoc w zapewnieniu prywatności przed wścibskim wzrokiem osób z zewnątrz. Ten typ osłon nie przylega ściśle do ramy okiennej, a więc między szybą a materiałem pozostaje niewielka przestrzeń. Dzięki temu przy mocnym słońcu materiał nadmiernie się nie nagrzewa i nie powoduje oddania ciepła do wnętrza.

Rolety plisowane

Jest to jeden z największych trendów w zakresie dekoracji okiennych. Plisy charakteryzują się tym, że wykonywane są z charakterystycznie kształtowanej, zaginanej tkaniny. Roleta plisowana umożliwia zaciemnienie dowolnego obszaru okna. Jest prosta w montażu, a co więcej, bez problemu można wykonać ją na wymiar, co sprawia, że często stosowana jest jako osłona okien o nietypowych kształtach. Szeroki wybór materiałów zaciemniających i prześwitujących, dostępnych w różnych kolorach, a także możliwość łączenia ze sobą tkanin transparentnych i zaciemniających, sprawia, że plisy to ciekawa opcja do przytulnych, domowych wnętrz.

Rolety w kasecie

Rolety kasetowe na prowadnicach to jedna z najczęściej wybieranych opcji osłony okna. Ten typ rolet zapewnia świetną osłonę przed słońcem, przy czym można dobrać model z tkaniną całkowicie zaciemniającą lub prześwitującą, w zależności od potrzeb. Rolety w kasecie bardzo często wybierane są do lokali mieszkalnych, choć dużą popularnością cieszą się także w pomieszczeniach biurowych czy gabinetach.

Rolety wolnowiszące

Głównym zadaniem takich rolet jest osłona okna przed nadmiernym wpadaniem promieni słonecznych. Charakteryzują się prostą konstrukcją i łatwością montażu. Ze względu na szeroki wybór tkanin i kolorów, stanowią ciekawy dodatek aranżacyjny. Rolety wolnowiszące sprawdzą się wszędzie tam, gdzie potrzeba prostej, ale skutecznej osłony okna.

Rolety na okna dachowe

Ten typ rolet przeznaczony jest, jak sama nazwa wskazuje, na okna dachowe, charakteryzujące się specjalnym kątem nachylenia. Rolety na okna dachowe zazwyczaj wyposażone są w specjalny sprężynujący materiał oraz hamulec, ułatwiający utrzymanie rolety na określonej wysokości. Montaż takiej rolety jest nieco trudniejszy, jednak dwie osoby powinny sobie z tym poradzić bez wzywania fachowca.