Osłony do okien

Rolety screen – czy warto je montować? Jakie są ich zalety?

rolety-screen-czy-warto-je-montowacRolety screen to forma osłon okiennych zewnętrznych, cieszących się coraz większą popularnością. Zasłonięcie okna roletą screenową zapewnia domownikom maksimum prywatności, jednocześnie wpływając na komfort, poprzez optymalizowanie temperatury pomieszczeń i zapewnienie odpowiedniego zacienienia. Czym są rolety screen i dlaczego warto je montować?

Rolety screen – co to jest?

Rolety screen to rodzaj zewnętrznej osłony okna. Na pierwszy rzut oka przypominają standardowe rolety wewnętrzne, jednak różnią się materiałem, który musi być bardziej odporny na czynniki atmosferyczne. Ten typ osłon może pełnić dwie funkcje: praktyczną i dekoracyjną. Model wykonany z odpowiednią precyzją stanie się ciekawą ozdobą elewacji budynku i wpłynie na jego estetykę.

Rolety zewnętrzne screen charakteryzują się tym, że w wysokim stopniu chronią przed promieniami słonecznymi, jednak nie zaciemniają całkowicie pomieszczenia. Z tego względu chętnie wykorzystywane są nie tylko w budynkach mieszkalnych, ale też w biurach czy gabinetach.

Jakie są zalety rolet zewnętrznych screen?

Montaż rolet zewnętrznych screen wiąże się z wieloma korzyściami. Przede wszystkim takie osłony skutecznie chronią przed nagrzewaniem pomieszczeń, ponieważ zmniejszają ilość słońca, wpadającą do wnętrza. Oprócz ochrony przed promieniami słonecznymi rolety wpływają również na regulację temperatury w pokojach. Latem sprzyjają utrzymaniu przyjemnego chłodu, a zimą pomagają zachować ciepło.

Rolety zewnętrzne screen to dobra opcja na upały, kiedy chcemy wpuścić do wnętrza nieco świeżego powietrza, a jednocześnie ochronić pomieszczenie przed nadmiernym nasłonecznieniem. W takiej sytuacji można otworzyć okno, jednocześnie zasuwając roletę screen. Nastąpi efekt zaciemnienia i ochrony przeciwsłonecznej, a jednocześnie świeże powietrze w dalszym ciągu będzie mogło dostać się do mieszkania. 

Czym charakteryzują się tkaniny screen?

Rolety screen składają się ze specjalnych tkanin, których zadaniem jest odbijanie promieni słonecznych w taki sposób, że z dużo mniejszą intensywnością docierają do szyby. Stawiając na takie rozwiązanie, można więc skutecznie ochronić wnętrze domu lub mieszkania przed nadmiernym nagrzaniem. Rolety zewnętrzne screen stanowią więc dobrą alternatywę dla klimatyzacji, a nawet gdy system chłodzący jest zainstalowany, mogą wpłynąć na jego lepszą wydajność i mniejsze zużycie energii.
Każda tkanina, wykorzystana w roletach screen może charakteryzować się innymi parametrami. Ma na to wpływ nie tylko rodzaj materiału, ale też jego odcień. Dobierając rolety zewnętrzne, warto więc zwrócić uwagę na zastosowane w nich tkaniny oraz określone parametry, takie jak:
  • Ts – transmisja;
  • Rs – refleksja;
  • As – absorpcja;
  • przepuszczalność promieni UV.
Warto pamiętać, że ciemniejsze tkaniny pochłaniają większe ilości światła słonecznego, niż jasne.

Rolety screen –  zastosowanie

Rolety zewnętrzne screen, czyli refleksole skutecznie zabezpieczają wnętrza przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, przez co stały się popularne w różnych miejscach. Najczęściej stawiają na nie oczywiście właściciele domów i mieszkań, którzy chcą zredukować ilość światła słonecznego, wpadającego do pomieszczeń lub poszukują dobrej alternatywy dla klimatyzacji.
 
Coraz częściej jednak refleksole wybierają też przedsiębiorcy i zarządcy obiektów komercyjnych. Rolety screen świetnie sprawdzają się do zacieniania wnętrz biur, gabinetów czy sal konferencyjnych. Montaż tego typu osłon wiąże się z wieloma korzyściami w zakresie zapewnienia prywatności i komfortu osobom, przebywającym w budynku.