Osłony do okien

Rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe – co wybrać?

rolety-zewnrtrzne-czy-zaluzje-fasadowe-co-wybrac

Osłony okienne to ważny element wyposażenia wnętrz. Ich zadaniem jest nie tylko ochrona przed wścibskim wzrokiem osób z zewnątrz, ale też zacienienie pomieszczeń wewnętrznych. Wśród najczęściej wybieranych rozwiązań, dotyczących osłaniania okien, wyróżniamy rolety zewnętrzne i żaluzje fasadowe. Czym charakteryzuje się każda z tych opcji i którą lepiej wybrać?

Rolety zewnętrzne – czym się charakteryzują?

Rolety zewnętrzne wykonywane są z aluminium odpornego na promienie słoneczne. Nowoczesny system pozwala na instalację rolet na zewnętrznych częściach okien lub drzwi.. Ich zadaniem jest skuteczne zaciemnienie pomieszczeń wewnętrznych, a jednocześnie ochrona przed chłodem, hałasem z zewnątrz dodatkowo po zastosowaniu odpowiednich opcji zwiększa bezpieczeństwo. Powierzchnia poruszająca oparta jest na prowadnicach, wzdłuż których porusza się przy ściąganiu mechanizmu odsłaniającego lub zasłaniającego roletę. Systemy rolet zewnętrznych sterowane są ręcznie lub przy pomocy napędu elektrycznego, które znacznie ułatwiają obsługę całego systemu.

Żaluzje fasadowe – charakterystyka i działanie

zaluzje fasadowe-charakterystyka-i-dzialanieŻaluzje fasadowe oprócz funkcji praktycznej, pełnią także rolę dekoracyjną. Często wybierane są ze względu na ciekawy design, który podkreśla styl fasady budynku. Żaluzje fasadowe, jak sama nazwa wskazuje, montowane są na zewnątrz i mają zapewniać odpowiednie zaciemnienie i prywatność. Ich dużą zaletą jest łatwa obsługa oraz możliwość obracania lameli o 180 stopni. Ten typ osłony okiennej może zatrzymać nawet do 90% promieni słonecznych, co sprawdza się szczególnie w bardzo ciepłe i słoneczne dni, gdy okna są od strony południowej. Wybierając żaluzje, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ich wytrzymałość oraz oznaczenie strefy wiatrowej, która określa odporność na silne podmuchy wiatru.

Rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe – co wybrać?

Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Rolety zewnętrzne zapewniają lepszy poziom zaciemnienia, ponieważ potrafią wprowadzić całkowity mrok w pomieszczeniu nawet podczas słonecznego popołudnia. Wykazują także dobre właściwości termoizolacyjne, a więc zimą pomagają zachować w domu ciepło, a latem chronią przed promieniami słońca i wychładzają pomieszczenie. Rolety zewnętrzne z pewnością sprawdzą się na oknach od strony południowej, gdzie słońce bywa ostre i może znacznie nagrzewać wnętrze. Jest to też dobre rozwiązanie, gdy zależy nam nie tylko na ochronie przed promieniami, ale też ograniczeniu hałasu z zewnątrz. Wadą tego typu zasłon okiennych jest brak możliwości regulowania ilości słońca, wpadającego do wewnątrz. Rolety działają tylko na zasadzie całkowitego zaciemnienia lub pełnego odsłonięcia. Rolety zewnętrzne są też trudniejsze w montażu i bardziej skomplikowane w obsłudze, choć przy opcji z napędem silnikowym, nie trzeba się o to martwić, gdyż korzystanie z rolet staje się wtedy praktycznie bezobsługowe.

Żaluzje fasadowe pomagają w chłodzeniu wnętrz latem. Ich zaletą jest możliwość regulowania lameli i dostosowywania poziomu zaciemnienia do indywidualnych wymagań. Żaluzje wybierane są często ze względów estetycznych. Domownicy stawiają na takie zaciemnienie również po to, aby ozdabiało elewację budynku. Żaluzje fasadowe są lżejsze od rolet zewnętrznych, mogą jednak być mniej wytrzymałe na wiatr. Dlatego warto zwracać uwagę na oznakowanie wiatrowe produktu, a dodatkowo wyposażyć żaluzje w czujnik wiatru. Ten typ osłony zazwyczaj jest też droższy niż rolety zewnętrzne.