Osłony do okien

Shutters czy żaluzje drewniane – co wybrać?

shutters-czy-zaluzje-drewnianeOprawy okien dobierane są nie tylko pod względem funkcjonalności, ale także ze względu na design. Wielu domowników chce, aby zasłony stanowiły także atrakcyjny dodatek do panującego w otoczeniu wystroju. Osoby, które cenią sobie klasyczny styl, chętnie wybierają żaluzje drewniane lub okiennice typu shutters. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie może świetnie prezentować się we wnętrzu, przy czym każda opcja ma swoje indywidualne zalety. Jakie są różnice pomiędzy żaluzjami drewnianymi i shutters?

Żaluzje drewniane – charakterystyka

Wewnętrzne żaluzje drewniane to niewątpliwie ciekawy dodatek aranżacyjny, który pomoże wprowadzić przytulną, ciepłą atmosferę do wnętrza. Jak sama nazwa wskazuje ten typ żaluzji, charakteryzuje się drewnianymi, ruchomymi lamelami, umożliwiającymi dostosowanie stopnia zaciemnienia do indywidualnych wymagań. Żaluzje drewniane, ze względu na klasyczny styl, świetnie prezentują się we wnętrzach skandynawskich i industrialnych, choć wybierane są również do pomieszczeń, wyposażonych w nowoczesne meble.

Żaluzje drewniane uważane są za ozdobę uniwersalną, którą można dopasować do każdego rodzaju wnętrza. Na rynku znajdziemy szeroki wybór tego typu produktów w różnych kolorach, dzięki czemu bez problemu można dobrać wybrany model do kolorystyki wnętrza. Co więcej, drewniane lamele są łatwe w pielęgnacji i bardzo trwałe.

Shuttersy – charakterystyka

Shuttersy często mylone są z żaluzjami drewnianymi, choć ich wygląd oraz mechanizm działania jest nieco inny. Shuttersy to nie żaluzje a okiennice, które wyróżniają się klasycznym, ale ciepłym stylem. Okiennice można otwierać lub zamykać, regulując w ten sposób dostęp światła do wnętrza. Ten typ zasłony okiennej prezentuje się na tyle oryginalnie i stylowo, że często wybierany jest do wnętrz, wyposażonych w stylu klasycznym, także w starodawne meble, a nawet antyki.

Okiennice wewnętrzne shutters to najbardziej ekskluzywna z dostępnych na rynku form osłony okiennej. Co więcej, jest to też opcja najbardziej dekoracyjna, która przy odpowiedniej konfiguracji dopasuje się do dowolnej aranżacji. Jest to niebanalny element wystroju, który zapewnia domownikom odpowiednią dawkę prywatności, jednocześnie zapewniając świetne zaciemnienie wnętrza, chroniąc przed nagrzaniem pomieszczeń. Shuttersy wykonane z wysokiej jakości drewna to trwały produkt, który przy odpowiedniej pielęgnacji przetrwa lata w niezachwianej kondycji.

Jakie są różnice pomiędzy żaluzjami drewnianymi a shuttersami?

Zarówno żaluzje z drewna, jak i shuttersy stanowią atrakcyjną dekorację pomieszczeń. Drewno to materiał, który bardzo ładnie się prezentuje w każdej sytuacji. Choć drewniane dodatki kojarzą nam się głównie z aranżacją w stylu industrialnym i skandynawskim, to wybierane są również do wnętrz nowoczesnych, gdzie pełnią rolę kontrastującej, ale funkcjonalnej ozdoby.

Różnica pomiędzy dwoma opisywanymi rodzajami osłon okiennych polega nie tylko na wyglądzie zewnętrznym. Shuttersy z reguły mają grubsze lamele, dzięki czemu zapewniają lepszą izolację termiczną, chroniąc przed ubytkiem ciepła z wnętrza zimą oraz nadmiernym nagrzaniem latem. Okiennice drewniane przeważają także w zakresie możliwości aranżacji. Wybrane modele mogą służyć bowiem nie tylko do osłony okna, ale też zostać wykorzystane, np. jako drzwi do garderoby czy do podziału pomieszczeń. Żaluzje drewniane to natomiast uniwersalne i ponadczasowe rozwiązanie, działające podobnie do żaluzji z tworzywa sztucznego. Zarówno shuttersy, jak i żaluzje z drewna świetnie się prezentują i pomagają stworzyć przytulną atmosferę wnętrza.