Osłony do okien

Shuttersy na okna – czym są?

Jednym z najbardziej oryginalnych pomysłów na ozdobę okien są shuttersy, czyli wewnętrzne okiennice drewniane. Takie elementy wyposażenia wnętrza z powodzeniem zastąpią rolety lub żaluzje, jednocześnie wpływając na wyjątkowy charakter wnętrza. Czym są shuttersy, jakie jest ich działanie i do jakiego typu pomieszczeń sprawdzą się najlepiej?

Czym są shuttersy?

czym-sa-shuttersShuttersy to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą sympatię wśród właścicieli mieszkań i gospodarstw domowych. Są to po prostu okiennice wewnętrzne, pozwalające na dokładne zaciemnienie pomieszczenia. Shuttersy są jednak wybierane przede wszystkim ze względu na walory dekoracyjne. Takie osłony okienne wyglądają bardzo stylowo i w dużym stopniu wpływają na estetykę wnętrza. Jest to ciekawy dodatek aranżacji wewnętrznej, który pozwoli na regulację dostępu światła słonecznego do pomieszczenia, a przy tym skutecznie wytłumi hałasy.

 

Jakie są zalety okiennic typu shutters?

Okiennice wewnętrzne to ciekawa opcja, która nie tylko świetnie wpływa na ocieplenie i urozmaicenie wystroju pomieszczenia, w którym zostaną zamontowane. Jest to także rozwiązanie praktyczne, stanowiące ciekawą alternatywę dla klimatyzacji latem, a zimą pozwalające na zachowanie ciepła we wnętrzu. Shuttersy nie tylko świetnie zaciemniają, ale przy tym zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza, dzięki czemu w pokoju nie robi się duszno. Dzięki ruchomym lamelom shuttersy umożliwiają regulację poziomu wpadającego do pomieszczenia światła, dając również szanse na całkowite zaciemnienie.

Wśród zalet montażu shuttersów w pomieszczeniu wyróżniamy również:

● łatwe w utrzymaniu czystości – wystarczy lamele przetrzeć ścierką, aby usunąć z nich kurz i ewentualne zabrudzenia;

● uniwersalność – shuttersy to uniwersalna ozdoba wnętrza, która dopasowuje się zarówno do wnętrz klasycznych, jak i wyposażonych w stylu modernistycznym;

● ponadczasowość – popularność shuttersów wzrosła w ostatnich latach, choć jest to ozdoba ponadczasowa, która nigdy się nie znudzi, a więc można mieć pewność, że będzie równie modna za 10 czy 20 lat;

● oryginalność – pomimo tego, że shuttersy to klasyka gatunku, w dalszym ciągu stanowią oryginalną dekorację wnętrza. Takie zasłony okienne z pewnością spodobają się miłośnikom unikalnych wnętrz.

Jakie shuttersy wybrać?

shutters-czym-saOryginalne shuttersy to okiennice wewnętrzne wykonane z drewna. W sprzedaży można znaleźć shuttersy z drewna tekowego, lipowego, cedrowego czy różnego rodzaju kompozytów drewna. Decydując się na zakup takiej dekoracji, warto sprawdzić jakość zastosowanego w nich materiału. Najtrwalsze będą oczywiście okiennice  z wyselekcjonowanego drewna.

Kupując shuttersy, należy oczywiście zwrócić uwagę na ich rozmiar. Można też wybrać okiennice wewnętrzne na wymiar, które będą dostosowane do rozmiaru okna, na którym mają zostać zamontowane. Warto wiedzieć, że niektórzy projektanci wnętrza zalecają zastosowanie shuttersów także jako drzwi do garderoby, frontów szaf czy do podziału pomieszczeń. Są to kreatywne rozwiązania, pozwalające na uzyskanie efektu oryginalnej aranżacji, która zaskoczy dobrym stylem.

Konstrukcja shuttersów jest dość prosta i obejmuje montowaną do okna ramę oraz ruchome lamele. Taka budowa pozwala na wygodną regulację dostępu światła do pomieszczeń. Można też zdecydować się na zastosowanie systemu szynowego, który sprawdzi się przy większych powierzchniach. 

Shuttersy to oryginalny element aranżacji wnętrza, który charakteryzuje się dużą funkcjonalnością, a przy okazji świetnie prezentuje się jako ozdoba wystroju. Warto pomyśleć o takiej opcji podczas wykańczania pomieszczeń mieszkalnych.