Osłony do okien

Żaluzje drewniane czy aluminiowe – które wybrać?

Żaluzje w dalszym ciągu stanowią jedną z najpowszechniejszych form osłaniania okien w pomieszczeniach biurowych, domach i mieszkaniach. Są to produkty proste w obsłudze, które sprawdzają się praktycznie przy każdym rodzaju okien. Głównym zadaniem żaluzji jest ochrona wnętrza pomieszczenia przed nadmiarem światła słonecznego, wpadającego przez okno. Dodatkowo mogą zapewnić mieszkańcom więcej prywatności, jeżeli tego potrzebują. W sprzedaży znajdziemy żaluzje aluminiowe i drewniane. Czym charakteryzuje się każdy z tych rodzajów i który lepiej wybrać?

Żaluzje drewniane – czym się wyróżniają?

zaluzje-drewniane-czy-aluminioweŻaluzje z drewna wyróżniają się przede wszystkim wysoką estetyką wykonania. Wiele osób wybiera je właśnie ze względu na walory dekoracyjne, gdyż bardzo ładnie prezentują się we wnętrzu, zwłaszcza na tle dodatków w stylu skandynawskim lub industrialnym. Żaluzje drewniane często wybierane są również do zaciemniania okien w pensjonatach i hotelach, gdyż sam ich design wpływa na poczucie przytulności. Ten typ żaluzji występuje w różnych rodzajach, gdyż lamele mogą być wykonane z różnych gatunków drewna. Mimo wszystko nie zaleca się żaluzji drewnianych do pomieszczeń o dużej wilgotności. Takie zaciemnienie wyróżnia się wysoką trwałością formy (trudno jest je wygiąć i przez wiele lat mogą trzymać kształt). Choć są łatwe w czyszczeniu, warto wyposażyć się w środek do konserwacji drewna, który zwiększy odporność materiału na czynniki zewnętrzne.

Żaluzje aluminiowe – charakterystyka

zaluzje-aluminioweSą to klasyczne modele, które można spotkać powszechnie w domach, mieszkaniach, biurach, hotelach i innych pomieszczeniach użytkowych. Ich największą zaletą jest uniwersalność, ponieważ można je dopasować praktycznie do każdego wystroju, a i tak będą się dobrze prezentować. Żaluzje aluminiowe świetnie radzą sobie w kuchniach i łazienkach, gdzie panuje duża wilgoć. Są lekkie i kompaktowe a przy tym łatwe w czyszczeniu. Chcąc je odkurzyć, wystarczy panele przetrzeć ściereczką do kurzu. Aktualnie żaluzje aluminiowe możemy znaleźć w różnych wariantach kolorystycznych, dzięki czemu łatwiej będzie je dopasować do indywidualnego wnętrza.

Żaluzje drewniane czy aluminiowe – które wybrać?

Choć żaluzje okienne warto wybierać zgodnie z własnymi upodobaniami, należy wziąć pod uwagę, że nie każdy typ żaluzji sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Dotyczy to przede wszystkim osłon z drewna, które mogą być wrażliwe na wilgoć, dlatego lepiej nie montować ich w miejscach, w których będą narażone na bezpośredni kontakt z wodą. Oczywiście warto mieć na uwadze także miejsce przeznaczenia i styl danego wnętrza.

Żaluzje drewniane najlepiej sprawdzają się we wnętrzach klasycznych i rustykalnych. Bardzo ładnie komponują się z dodatkami w ciepłych odcieniach. Mają wysoką wartość dekoracyjną, ponieważ potrafią wprowadzić do wnętrza miłą, przytulną atmosferę.

Żaluzje aluminiowe są bardziej uniwersalne. Można je zastosować w każdym pomieszczeniu, sprawdzą się także tam, gdzie panuje większa wilgotność. Żaluzje aluminiowe są lekkie i łatwe w obsłudze. Szeroka gama kolorystyczna tego typu produktów pozwala na indywidualną aranżację pomieszczenia.

Dlaczego warto wybrać żaluzje?

Żaluzje to często wybierana opcja osłony okien. Ich niewątpliwą zaletą jest spory poziom zaciemnienia wnętrz. Co więcej, żaluzje gromadzą mniej kurzu i są łatwiejsze w czyszczeniu niż zasłony, stanowią więc bardziej estetyczne rozwiązanie. Nie trzeba ich prać, a materiały, z których są wykonywane, zaliczane są do surowców o wysokiej trwałości.