Osłony do okien

Jaka moskitiera na drzwi balkonowe?

moskitieryLato to okres wzmożonej aktywności komarów i innych uciążliwych owadów. Insekty dostają się do wnętrza domów i mieszkań przez otwory okienne, drzwi balkonowe i tarasowe. Aby zapobiec bytności owadów w domach coraz częściej zakładamy w oknach moskitiery. Moskitiera to nic innego, jak zasłona z gęstej siatki, której celem jest ochrona wnętrza przed komarami, muchami oraz innymi nieproszonymi gośćmi.

Montaż moskitiery w otworze okiennym nie wpływa znacząco na jego funkcjonalność. Do wnętrza wciąż dociera światło dzienne, a osłonięcie otworu siatką umożliwia bezpieczne wietrzenie pomieszczeń. Nieco inaczej wygląda montaż moskitiery na drzwiach balkonowych. Jaką moskitierę wybrać? Czy moskitiery na wymiar sprawdzają się jako ochrona drzwi balkonowych?

Rodzaje moskitier do okien i drzwi

Producenci systemów ochrony przed owadami oferują szeroki wybór moskitier. Różnią się one pod względem systemu montażu oraz wynikającej z niego funkcjonalności. Do najpopularniejszych moskitier zaliczamy:

  • moskitiery ramkowe – moskitiery ramkowe są zbudowane z ramki, na której rozpięta jest siatka; dostępne są w wersji rozsuwanej lub samozamykającej; charakteryzują się łatwym montażem i demontażem, co pozwala na ich wielosezonowe użytkowanie w otworach okiennych i drzwiowych;
  • moskitiery na rzepy – moskitiery na rzepy są zbudowane z siatki, do której przymocowano rzepy montażowe; rozwiązanie kusi niską ceną oraz stosunkowo prostym montażem; minusem moskitier na rzepy jest ograniczona funkcjonalność – moskitiery nie są ani rozsuwane, ani samozamykające;
  • moskitiery plisowane – moskitiery plisowane sprawdzają się w szczególności w przypadku drzwi balkonowych i tarasowych; moskitiery tego typu przesuwają się po szynach, dzięki czemu nie ograniczają wyjścia na balkon czy taras;
  • moskitiery rolowane – moskitiery rolowane są dostępne w dwóch wariantach jako systemy dedykowane do osłony okien dachowych oraz moskitiery zintegrowane z roletami zewnętrznymi; plisy na okna dachowe są wyposażone w system kasetowy, co pozwala na komfortowe użytkowanie także w przypadku okien zamontowanych pod skosem; w przypadku systemów zintegrowanych z roletami zewnętrznymi użytkownik ma natomiast możliwość niezależnego zarządzania pozycją moskitiery i rolety.

Moskitiera na drzwi balkonowe: Jaką wybrać?

Wybierając moskitierę do ochrony drzwi balkonowych należy zwrócić uwagę na funkcjonalność danego systemu. Podstawowym kryterium będzie w tym przypadku kryterium dostępu – montaż moskitiery w otworze drzwiowym nie powinien utrudniać wyjścia na balkon czy taras. W zależności do systemu okien – tradycyjne okna uchylno-rozwierane lub okna tarasowe przesuwane – sprawdzą się tu moskitiery ramkowe lub plisowane. Nowoczesne moskitiery ramkowe są dostępne w wielu wariantach. Można je dowolnie rozsuwać i zasuwać, rolować lub otwierać całe skrzydło. To daje naprawdę szerokie możliwości ochrony drzwi balkonowych, przy jednoczesnej dużej swobodzie korzystania z balkonu i zewnętrznej przestrzeni rekreacyjnej. Moskitiery plisowane bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku przeszkleń wielkopowierzchniowych i drzwi balkonowych przesuwanych. Mechanizm działa niezależnie od położenia ramy okiennej, dzięki czemu można zabezpieczyć otwór, a w dowolnym momencie przesunąć moskitierę i wyjść na zewnątrz.